piektdiena, 2022. gada 12. augusts

Smiltenei un Latvijai jūlijs

Jūlijs paskrēja tik pat nemanot kā jūnijs. Klāt jau augusts! Un kā dzied dziesmā: “Stārķis pēdējo nedēļu ozolā klabina lidošu prom!”

Arî pie mums jūlijā bija salidojuši un sabraukuši jaunieši no visas pasaules, lai apgūtu dažādas praktiskas iemaņas, dalītos pieredzē un ar jaunu zināšanu bagāžu brauktu atpakaļ uz savām mītnes zemēm. Šajā Eiropas Solidaritātes Korpusa projektā ieguva gan viņi, gan mēs. Biedrības mājvietā " Lejas Varicēnos" iztīrīti vēl vieni bēniņi. Lietas , kuras saņemtas mantojumā pirms 11 gadiem, no iepriekšējiem saimniekiem, atradušas pielietojumu vai sašķirotas nonākušas īstajos konteineros. Daudzas no šīm lietām atjaunotas un ieguvušas sev vietu Amatu klēts istabiņā. Padomju laika tipveida galda kājas pieskaņojušās senai galda virsmai, krēsli pārkrāsoti un pārvilkti, senie skapji nospodrināti un veco laiku darba rīki kļuvuši par interjera elementu.

Par to paldies Brinģu muižas saimniecei Evai. Viņas vadītajās meistarklasēs jaunieši patiešām noticēja, skaistums var izglābt pasauli. Tāds skaistums, kura radīšanai netiek visu laiku tērēti resursi, bet kurš tapis no tā, kas jau pieejams.

Jaunieši piedalījās arī celtniecībā ar dabīgiem materiāliem. Tapa āra vannas, kurās rudens vakaros varēs skatīties zvaigznēs. Tupināts darbs pie otras salmu- māla mājas ( tautā mīļi sauktas par hobitu namiņu) , klāts kaļķa apmetums. Ierīkota jauna notekūdeņu savākšanas sistēma. Taisītas lampas. Un kur nu vēl katras grupas projekta sākumā pašu izvēlētie un paveiktie darbiņi. Zaru žogs un atkritumu šķirošanas stūrītis. Daļēji siltināta solārā mājiņa. Jauna siena, galdiņš un virtuves stūrītis treniņcentrā. Turpat arî tapis sienas gleznojums. Un vēl un vēl …

Viesojāmies arī sarunu festivālā “ Lampa”, apskatījām Cēsis un Smilteni. Smēlāmies iedvesmu un pieredzi Atvērtajā saimniecībā” Zadiņi”, pie permakultūras dizaineres Gunas Zālamanes un Brinģu muižā. Veldzējāmies Bilskas un Smiltenes ezeros, dancojām kopā ar folkloras kopu “Rudzupuķes” . Dziedājām un sarunājāmies pie ugunskura, daloties pieredzē un pārdomās. Tā ir tikai daļa, ko kopā izdarījām un taisni neticami, ka tas viss tiešām “satilpa” divās nedēļās.

Par to brīnījās arī mūsu biedri, kad tikāmies, lai apskatītu paveikto. Šī tikšanās bija prieka un jautru smieklu un ieguvumu pilna. Pie krāsnī ceptiem kartupeļiem un burkānkūkas spriedām par nepieciešamajām izmaiņām biedrības mājas lapā, notika prāta vētra par nākotnes mērķiem, kā arī pārspriesti dažādi jautājumi, kas darba grupai radušies biedrības stratēģijas izveidē. 

Biedrība arī piedalījās sabiedriskajā apspriešanā par senlaicīgo siltumnīcu nākotni un Kalnmuižas attīstību, 21. jūlijā Kalnmuižas kultūras forumā. Diskusija paradīja vairākus virzienu, kādas sabiedrība, nevalstisko organizāciju un pašvaldības pārstāvji saskata Kalnmuižas siltumnīcas nākotnē.

Tirdziņu un tematisko pasākumu norises vieta, tiešās tirdzniecības vieta, kafejnīcas, tūrisma objekts un daudzi citi interesanti ieteikumi diskusijas beigās Apes un Alūksnes novada fonda apkopoti nonāca Smiltenes novada pašvaldības Attīstības nodaļas rokās. Prieks par šo diskusiju un gaidīsim nākošo par Mēru muižas attīstību.

Jūlijā, Marikās, dzejas tauriņi atkal salidoja Vecā parkā vietā, kur taps piemiņas kultūrvieta Marikai Svīķei. Šogad tur sāksies būvdarbi, bet pirms tas notiek, skanēja dzeja un dziesmas ar Marikas vārdiem un sanāca draugi. Paldies Jānim Žagariņam un Dacei Purvlīcei par skaisto vakaru. Ziedojumu vākšana šīs vietas iekārtošanai un pasākumu norisei turpinās, lai nākošajā gadā varam tikties daudz kuplākā skaitā.

Aktīvo iedzīvotāju fonda projekta “ Aktīvi un zinoši Smiltenes novadā” ietvaros tupinās arī darbi pie grīdas ieklāšanas, špaktelēšanas, slīpēšanas un lakošanas  biedrības mājvietā “ Larjas Varicēnos”, lai jau 28. augustā varam sanākt kopā  “Jaunās grīdas ballē” uz dančiem. 

Aicināti visi, kuri mūs jau  atbalsta un tie kuriem interesē biedrības darbība, lai iepazītos.

Tiekamies 28. augustā!


Biedrības “Smiltenei un Latvijai” publicitāte un raksts tapis ar Aktīvo iedzīvotāju fonda atbalstu projekta  “Aktīvi, zinoši un atpazīstami Smiltenes novadā” ietvaros.