M.Svīķes kultūrvieta

Biogrāfija 




Marika Svīķe (Bogdanova) dzimusi 1968.gada 7. maijā Palsmanes pagasta “Pakalnēs”. Skolas gaitas uzsākusi Palsmanes pamatskolā 1975. gada rudenī. Vidējo izglītību ieguvusi Smiltenes vidusskolā. 1986. gadā Marika iestājās Latvijas Universitātes Filoloģijas fakultātes Žurnālistikas nodaļā. Laika posmā no 1989.gada līdz 1999. strādāja par korespondenti Valkas rajona laikrakstā “Mūsu Zeme”, pēc tam laikrakstā “Ziemeļlatvija”. No 2000. līdz 2004. gadam vadīja SIA “Radio Trīs” Smiltenes biroju.

Marikai Svīķei bija savs redzējums uz apkārt notiekošo, par to liecina viņas sabiedriskā aktivitāte. No 2005. līdz 2006.gadam bija Smiltenes pilsētas pašvaldības deputāte. Sešus gadus Marika vadīja biedrību “Smiltenei un Latvijai”. Dziedāja jauktajā korī “Pakalni”, piedalījās Latvijas meža darbinieku vīru kora “Silvicola” koncertdarbībā, iesaistījās Smiltenes Tautas teātra un Palsmanes amatierteātra uzvedumos. Veica brīvprātīgo darbu un palīdzēja realizēt dažādus sabiedrības atbalstītus un mīlētus projektus.

Marikas Svīķes dzejoļi izdoti 7 dzejas krājumos un tie nepalika tikai grāmatu lapaspusēs. Kopā ar


mūziķi Jāni Žagariņu viņa uzstājās vairāk kā 120 dzejas un mūzikas pēcpusdienās dažādos Latvijas novados, d
ziesmas ar dzejnieces vārdiem un mūziku noteikti dzirdējis katrs, tās izdziedājuši “Kaimiņi”, “Kantoris 04”, “Sestā Jūdze”, “Zeļļi” un citi mākslinieki.

Pēc Marikas aiziešanas daudzi vēlējās, lai būtu vieta, kurā dzejnieci godināt un arī turpmāk baudīt viņas dzeju un mūziku. Sadzirdot sabiedrības vēlmi, biedrība “Smiltenei un Latvijai” sadarbībā ar dzejnieces vīru, apņēmās šādu vietu izveidot.

Smiltenes novada pašvaldība piešķīra vietu Marikas Svīķes kultūrvietas izveidei Smiltenes Vecajā parkā. Mūziķa Jāņa Krūmiņa uzrunāti, novada mākslinieki izveidoja īpašu koncertprogrammu, lai vāktu līdzekļus kultūrvietas izveidei. Iedzīvotāji ziedoja laiku, naudu, brīvprātīgo darbu, parādot savu atbalstu.

Sākotnēji tika paredzēts kultūrvietu izveidot vairāku gadu garumā, par saziedotajiem līdzekļiem veicot darbus pakāpeniski. Lielo sabiedrības iesaisti, biedrības, pašvaldības kopdarbu novērtēja vietējā rīcības grupa biedrība “Abulas lauku partnerība”, un biedrībai “Smiltenei un Latvijai”, iesniedzot kultūŗvietas izveides projektu konkursam,  Eiropas lauksaimniecības fonds lauku attīstībai (ELFLA) piešķīra pilnu finansējumu projekta realizācijai, un iecere tika realizēts divu gadu laikā.

Smiltenes pilsētas svētkos un citos pasākumos apkopojot iedzīvotāju atmiņas un sajūtas par dzejnieci un viņas radošo darbību par galveno kultūrvietas elementu izvēlēts taurenis Tas ir simbols dvēselei, priekam, brīvībai, cerībai, nemirstībai, atdzimšanai, spējai pārveidoties un saiknei starp debesīm un zemi.

Leģenda vēsta, ka taureņi nogādā cilvēku vēlēšanās līdz debesīm.

Aicinām savu vēlēšanos šajā vietā tiem iečukstēt arī Jūs!


Ceļš uz Marikas Svīķes kultūrvietas izveidi



.


2021. gada marts
Biedrība “Smiltenei un Latvijai” uzņemas būt par inicatoru un savienojošo posmu iesaistītājām pusēm Marikas Svīķes kultūrvietas izveidei. Tiek uzrunāta pašvaldība, kas idejas realizācijai ierāda zemes gabalu Vecajā parkā, un ir gatava atbalstīt biedrību ar padomu un dokumentāciju būvniecības procesos. Tiek meklēti ainavu arhitekti un skulptori. 

 

 



2021. gada maijs
Biedrība Smiltenei un Latvijai

aicina dalīties ar savām skicēm konkursā, kura mērķis ir iegūt ideju dzejnieces Marikas Svīķes piemiņas vietas izveidei, kas kalpotu arī kultūras notikumu, dzejas lasījumu un citu nelielu pasākumu norisei. Konkurss noslēdzas ar divām labām idejām, bet vēljoprojām ir sajūta, ka kaut kā pietrūkst.

 

 

 














 

2021. gada jūlijs Smiltenes pilsētas svētkos tiek sākta ideju aptauja par vietas mērķiem, skulptūras izskatu. Iedzīvotāji dalās atmiņās par dzejnieci un sajūtam, ko radījusi viņas dzeja, un ko viņi velētos redzēt viņas piemiņas kultūrvietā.



2021. gada augusts līdz decembris

 ĪSTĀS idejas radīšanas process. Ņemot par pamatu pilsētas svētkos savāktas idejas, piedaloties biedriem, Marikas Svīķes vīram, ainavu arhitektei, apzaļumošanas speciālistei un Smiltenes pilsētas teritorijas plānotājai, tika radītas un pārtaisītas daudzas idejas.


2022. gada janvāris

Pēc kārtējās tikšanās ideja beidzot ieguva aprises. Kāds no biedriem vakarā apcerīgi paņem Marikas dzejas krājumu “Viss turpinās “. Ierauga taureņus, ziedus un vārdus: “Taurenim spārnos jānotur debesis, - Kāds viņam tās uzticējis ...“ Un pēkšņi desmit minūtēs visas lieliskās idejas apvienojās vienā. Racionālākie mūsu atbalstītāji to sauc par apstākļu sakritību, kad prāts visus saskaitāmos salicis kopā. Tie, kas tic eņģeļiem un brīnumiem, par zīmi no Marikas.

 

 

 


2022. gada janvāris līdz marts

Tiek izveidots projekta un skulptūras uzmetums. Jānis Krūmiņs pēc kādas biedrības tikšanās apņemas uzrunāt  māksliniekus, kas radīs jaunas dziesmas ar Marikas Svīķes vārdiem.

 

 

 

 

 

 

 


 


2022. gada marts – 2023. gada februāris

 Notiek pieci ziedojumu vākšanas koncerti, kuros savākti 4517 eiro. Marikas Svīķes topošajā kultūrvietā  jau pamazām cenšamies rīkot pasākumus Marikas un Dzejas dienās. Paralēli tiek meklēti arī citi finansējumi ieguves avoti projekta atbalstam, lai ideju realizētu ātrāk!

 

  


2022. gada  februāris – jūlijs
Biedrībā tiek rakstīti projekti Lauku atbalsta dienestam un Smiltenes novada pašvaldībai. Abi projekti  tiek apstiprināti un tiek piešķirts finansējums 19 904 eiro no Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai (ELFLA) un 2000 eiro līdzfinansējums no Smiltenes novada pašvaldības.


2022. gada jūlijs – 2023. gada maijs

Sadarbībā ar Smiltenes novada pašvaldību tiek kārtotas dažādi saskaņojumi, atļaujas, līgumi būvniecības uzsākšanai.

 

 



2023. gada aprīlis- maijs

Tiek noslēgts līgums ar SIA “Ceļinieks 2000” un uzsākti būvdarbi. 

 

 

 

 

 

 

 



2023. gada maijs – jūlijs

 Notiek būvdarbi, ainavas izveide un skulptūras uzstādīšana Marikas Svīķes kultūrvietā. 2023. gada 22. jūlijā tās atklāšana ar Dzejas pikniku. 

 


Arī turpmāk šī vieta pulcē cilvēkus Marikas dienas koncertā, Dzejas dienās. Laikā, kad pasākumi ārā nenotiek, biedrība organizē dzejas takas ap kultūrvietu, smilteniešus un viesus, priecējot ar Marikas Svīķes dzeju atbilstoši gadalaikam un svētkiem.