AIF

Biedrības “Smiltenei un Latvijai” publicitāte un raksts tapis ar Aktīvo iedzīvotāju fonda atbalstu projekta  “Aktīvi, zinoši un atpazīstami Smiltenes novadā” ietvaros.


📜Nāc talkā 28.maijā, Lejas Varicēnos!

💃🕺📽Pēc ilgās netikšanās esam noilgojušies pēc kārtīgiem dančiem, dziesmu vakariem un izzinošiem semināriem biedrības mājvietā- Lejas Varicēni. 

🧰🧹📝Lai to realizētu, nedaudz jāuzlabo telpas un vajag palīgus grīdas ieklāšanai un citos darbiņos. 

📌Ja redzi, ka vari mums palīdzēt, atsaucies! https://ej.uz/TalkaVaricenos 

💃🕺🍲🥗Tā kā cienām latviešu tradīcijas, tad gards ēdiens, talkas dziesmas, danči un jautrība dalībniekiem garantēti.


Telpu iekārtošana atbilstoši biedrības vajadzībām finansē AIF projekta "Aktīvi, zinoši un atpazīstami Smiltenes novadā" ietvaros.


Smiltenei un Latvijai aprīļa aktualitātes

Aprīlis mūs nedaudz apturēja ar COVID-19 saslimšanu un raizēm par karu Ukrainā. Tika atcelts ziedojumu vākšanai koncerts Marikas Svīķes kultūrvietas izveidei un biedrības sanāksmes.

Kādu brīdi mums, tāpāt kā lielai daļai Latvijas iedzīvotāju, prātu aizņēma vienīgi notikumi Ukrainā un domas kā varam palīdzēt. Nosūtījām ziņu GEN organizācijai un citiem mūsu sadarbības partneriem, par to, ka  esam gatavi uzņemt GEN Ukrainas biedrus Lejas Varicēnos un atbalstīt ar kontaktiem, padomu un citos veidos.

Domas par ziedojumu vākšanas stratēģijas rakstīšanu, pasākumu plānošanu un nākotni pinās un nevedās, likās neatbilstošas laikā, kad tepat blakus norisinās karš.


Taču dabas ritms turpinās par spīti visam un pavasara darbi neļauj gaidīt. Sagatavojot dobes jaunajai ražai biedrības mājvietā Lejas Varicēnos, sarunās pārspriedām kā vēl varam iesaistīties. Mēs  sapratām, ka biedrībā jau to darām. Mums jāturpina stiprināt sava kopiena, jārunā par demokrātiskām vērtībām, mūsu vēsturi un tradīcijām un jāturpina rīkot izzinošo pasākumi par to kā cīnīties ar stresu un saglabāt emocionālo veselību apkārt notiekošajā krīzē. Jo, šobrīd kā nekad, mums Latvijā jābūt vienotiem par šīm vērtībām. Tikai veseli un stipri, zinoši un saliedēti mēs varēsim veidot demokrātisku valsti un palīdzēt arī citiem.
Kā vēl viens atgādinājums par to cik svarīgi ir ne tikai turpināt atbalstīt Ukrainu, bet arī neaizmirst rūpes par planētas ilgtspēju un kopienu izglītošanu bija maza sērkociņu kastīte ar sēklām no 2019. gada oktobra. Sēklas ieguvām no Ukrainas draugiem, kādā GEN seminārā par ilgtspējīgām kopienām Dānijā.  Sirsnīgā un radošā Nataliya Masol


bija atvedusi katram pa trīs tomātiņiem. Tie esot ļoti ražīgi, brīnišķīgi aug viņas permakultūras dārzā līdz pat rudenim, un ir izturīgi pret slimībām un aukstumu. Tomātiņi atbrauca uz Latviju, sēkliņas tika izžāvētas, taču nez kādēļ  divus gadus ieslīka lādes dziļumā.

Un nu šogad, kad mēs pārdzīvojām kopā ar mūsu draugiem no Ukrainas, tie atradās kā iedvesma.  

Visā Latvijā cilvēki stāda cerību saulespuķes Ukrainas atbalstam, bet mums aug  tomātu stādiņi. Kā atgādinājums par mūsu draugiem, kā cerība par tikšanos, kā spēka un gaidīšanas simbols. Kā dzīvs pierādījums no kāda Latvijā, ceļmalā, redzēta atbalsta plakāta Ukrainai  “Вони хотіли поховати нас, але не знали, що ми - насіння” (Viņi domāja, ka apraka mūs, taču viņi nezināja, ka mēs esam sēklas).

Tas liek mums ar cerībām skatīties nākotnē, ka arī Ukraina un tās tauta gluži kā šie tomātiņi jau drīz varēs augt brīvi. Bet tikmēr mums jāsargā sava demokrātija, jāveido stipras kopienas un jāturpina darbs, lai pēc kara ar savu pieredzi un atbalstu vārētu braukt palīdzēt saviem draugiem.

Tā nu “atrotījām piedurknes” un ķērāmies pie  darba, lai stiprinātu savu kapacitāti un veidotu biedrības
ziedojumu vākšanas stratēģiju. Jo lai veiksmīgi palīdzētu citiem, ir jābūt spēcīgiem pašiem.

Ar savu pieredzi un skatu no malas mums šo divu mēnešu laikā ļoti palīdz Inese Boša. Viņas 6 gadus ilgā pieredze ziedojumu vākšanā NVO sektorā mums ļauj paskatīties uz jaunām iespējām, kļūdām un rosina vēl nebijušas prāta vētras jaunām idejām. Viņa ir cilvēks, kurš liek mums domāt plašāk un iziet no prāta rāmjiem, saredzēt stiprās puses un meklēt partnerus, norāda uz iedzīvotājam neskaidro un uzlabojamo.

Tik ļoti iedvesmoti mēs jau lūkojamies apkārt pēc pieredzes un līdzīgi domājošiem. Un atradām Liepājas NVO “Radi vidi pats”. Izrādās tieši tajā pašā laikā viņi ir ievērojuši arī mūs. 😉 Mums ir kopīgi mērķi - rūpes par planētas ilgtspēju, stipru kopienu veidošanu, brīvprātīgā darba aktivizēšana, demokrātijas stiprināšana. Un kopīga vīzija, ka to visu iespējams sasniegt tikai kopā. Mācoties, darot, uzdrīkstoties, iesaistoties.

Notiekošais Ukrainā satrauc gan “Smiltenei un Latvijai”, gan “Radi vidi pats” un iespējams tieši 10. maijā radīsies kāds risinājums nākotnes atbalstam. Un noteikti daudzas idejas kā uzlabot darbu.

Tā pagājis aprīlis, un ar cerībām skatāmies uz to ko atnesīs maijs. Jau tagad zinām, ka tas atnesīs ziedojumu vākšanas koncertu Grundzālē Marikas Svīķes piemiņas kultūrvietas izveidei 19. maijā. Kā arī Lielo talku biedrības mājvietā Lejas Varicēnos 28.maijā, lai jau vasarā biedrības pasākumi varētu noritēt mūsu telpās.

*Par Lielo talku informācija sekos tuvākajā laikā.

Biedrības Smiltenei un Latvijai misija ir tradicionālo un mūsdienu kultūras vērtību saglabāšana un attīstīšana, rūpes par planētas ilgtspēju, aktīvu kopienu veidošanu, brīvprātīgā darba aktivizēšanu, demokrātijas stiprināšanu.

Zinām, ka to iespējams sasniegt tikai kopā mācoties, darot, uzdrīkstoties, iesaistoties.  Ja arī tev šīs vērtības ir tuvas, ziedo iniciatīvu atbalstam

SMILTENEI UN LATVIJAI BIEDRĪBA,

reģ.nr. 40008065607,

IBAN: LV39UNLA0050024690335

 

Marikai Svīķei veltītā koncertā “Seko tauriņiem!” savākti 2497 eiro

3.martā pulksten 19.00 Smiltenes kultūras centra lielajā zālē izskanēja izcilās un ļoti mīlētās Marikas Svīķes piemiņai veltīts koncerts “Seko tauriņiem!”. Jaunradītas un jau popularitāti iemantojušas dziesmas ar dzejnieces vārdiem izdziedāja vietējie mūziķi un viesi. Līdz koncertam un tā dienā Smiltenes KC bija iespējams ziedot M.Svīķes piemiņas un kultūras vietas izveidei Smiltenes Vecajā parkā.

Foto: Agnis Melderis

Paldies Jānim Krūmiņam par brīvprātīgo iniciatīvu radīt šādu koncertu un pulcēt kopā māksliniekus. Paldies arī Daci Purvlīcei par pasākuma vadīšanu un to, ka kopā ar skatītājiem un māksliniekiem domās rakstīja šajā vakarā Marikai vēstuli dzejā, dziesmās un aplausos.

Vēstule bija par personīgām atmiņām, par dzeju, par mīlestību.
Kā uzsākot vakaru teica pasākuma vadītāja: ”Mēs gaidām pavasari un ziemas atkāpšanos, bet jau nedēļu mūsu sirdis ir sasalušas. Sasalušas no asinis stindzinošajiem notikumiem Ukrainā un kara.”

Paldies Jānim par koncerta organizēšanu un Dacei par vadīšanu, paldies māksliniekiem un Smiltenes kultūras centra komandai, kas tās kaut uz brīdi atkausēja un deva cerību un spēku.

Šobrīd mums visiem ir jāmeklē spēks. To var rast lūgšanās, darbā, ģimenē, draugos un var rast arī Marikas dzejā.

Un koncerta apmeklētājiem šāda iespēja būs, jo Marikas ģimene apmeklētājiem dāvināja dzejas krājumus – “Mēs esam viens otram” un “Viss turpinās”.

Šis vakars atkausēja ne tikai sirdis, bet arī kāda ilgi lolota biedrības “Smiltenei un Latvijai” projekta virzību. Tajā tika atrādīta ideja dzejnieces Marikas Svīķes piemiņas kultūrvietai, un vākti ziedojumi tai. 

Paldies visiem, kuri ziedoja Smiltenes kultūras centrā pirms koncerta un koncerta laikā. Kopā šajā reizē esam savākuši 2497 eiro no nepieciešamajiem 22 500 eiro.


Ziedojumu vākšana turpinās, un ceram jau drīz tikties citos pasākumos.

  
Koncertā piedalījās Dace Purvlīce, Signe Baltere, Inga Lazdiņa, Alise un Klāvs Gulbji, Jānis Krūmiņš (grupa “Ceļojums”) un Madara Vīksniņa, Kristīne Ivane un Jānis Žagariņš, Viktors Tilčiks, Vilmārs Miglavs, Salvis Skopāns un grupa “Zeļļi”.
Koncerta idejas autors mūziķis Jānis Krūmiņš no grupas “Apvedceļš”. Scenārija autore – Dace Purvlīce.Mēs sakām lielu paldies Jums, kas ziedoja naudu un savas idejas! Lielie darbi, atnākot pavasarim, tikai sāksies, tādēļ, aicinām tos, kam šis projekts ir svarīgs tupināt ziedot SMILTENEI UN LATVIJAI BIEDRĪBA, reģ.nr. 40008065607, IBAN: LV39UNLA0050024690335 ar norādi- Marikas Svīķes kultūras vietas izveidei.

SVĒTDIENA, 2022. GADA 27. FEBRUĀRIS

Mēs iestājamies par demokrātisku pasauli, kurā valda miers!

Mēs ar svētku sajūtu un prieku gaidījām kūku un martu, kad svinēsim dzimšanas dienu. Saņēmām sveicienus gan no Latvijas, gan draugiem pasaulē. Cerējām, ka šovasar, pēc divu gadu pārtraukuma un Covid -19 ierobežojumiem, kuri šķīra valstis un cilvēkus, beidzot varēsim tikties klātienē. 

Tomēr apkārt notiekošais liek aizdomāties par vērtībām, kuras mums visiem ir svarīgas. Par to, ka šobrīd notiekošais šķir cilvēkus, kuri strādājuši pie kopīgiem projektiem, cienījuši demokrātiju, vienlīdzību, cilvēcību, un kuru draudzībai nu pāri stāv karš. Īpaši smagi, tas ir mūsu draugiem Ukrainā un Krievijā. Jau kuro reizi skatāmies video no Klimata pārmaiņu protestiem Dānijā un fotogrāfijas no semināra par ilgtspējīgu kopienu veidošanu. Tur piedalījās 10 Baltijas jūras reģiona valstis. Bija gan Krievijas, gan Ukrainas pārstāvji ar vienotu mērķi padarīt pasauli labāku, vienlīdzīgāku, ilgtspējīgāku, demokrātiskāku.
Tādēļ brīdī, kad pasaule šķeļas un brūk mēs ticam un ceram, ka karš tiks apstādināts un neskars ne mūs, ne mūsu draugus, kas to nemaz nevēlējās. Džona Lenona dziesma ”Imagine” šobrīd šķiet vēl atbilstošāka un patiesāka. Tāpat kā pasaule vienojās cīņā pret Klimata pārmaiņām, tā tagad tai jābūt vienotai pret asinsizliešanu un karu.

Šajā satrauktajā laikā no Francijas mums savu sveicienu jubilejā atsūtījusi Lusija. Meitene, kas kopā ar vēl vienu brīvprātīgo no Gruzijas Marjamu gadu nodzīvoja Smiltenē, iemācījās latviešu valodu un piedalījās Dziesmu un deju svētkos. Viņai ir patīkamas atmiņas par kori “ Pakalni” kurā viņa dziedāja, darbu biedrībā un visiem, ko šeit satika.
Lūk Lusijas vēstule:
“Es pavadīju 10 mēnešus kā brīvprātīgā, darbojoties biedrībā «Smiltenei un Latvijai». Tā bija lieliska vieta izmēģinājumiem. Izstrādājot projektus, par permakultūru, līdzdalību un mācoties.
Ar Marjamu manu projekta partneri no Gruzijas mēs veidojām eko-klubus Bilskas un Palsmanes skolās, lai diskutētu un pievērstu skolēnu un iedzīvotāju uzmanību ilgtspējai un planētai draudzīgam dzīvesveidam (daloties ar pieredzi, spēlējot spēles, būvējot vertikālo dārzu Bilskas pamatskolas ēdamzālē u.c.).

Mēs arī organizējām divu dienu permakultūras semināru citiem Eiropas Solidaritātes korpusa brīvprātīgajiem, kas tobrīd atradās Latvijā. Viņi mācījās par permakulūru,  eksperimentēja būvējot ar mālu un salmiem, gatavoja biezpienu un mācījās latviešu tradicionālās dziesmas un dejas.
 Es arī piedalījos dažādās biedrības organizētājās meistarklasēs, kurās cēla raķeškrāsni un maizes krāsni no dabīgiem materiāliem, mācījos uzlabot augsnes auglību (veidot mulču, kompostu …) un apguvu teorētiskās zināšanas par permakultūru.
Esmu pateicīga biedrībai un biedriem par šo laiku, ko pavadīju Latvijā.
Daudz laimes 20 gadu jubilejā !
Lusija”

Paldies Lusijai, paldies visiem mūsu ārvalstu draugiem un sadarbības partneriem par apsveikumiem un kopīgajiem projektiem. Mēs ceram, ka drīzumā pasaulē atkal iestāsies miers un mēs varēsim tikties un plānot jaunus sadarbības projektus, tā padarot pasauli labāku mums un mūsu bērniem.
Biedrība ”Smiltenei un Latvija” aizstāv cilvēku harmonisku dzīvi ar dabu, organizējot darbnīcas, apmācības, festivālus u.c. veida neformālās izglītības aktivitātes, aicina iedzīvotājus uz aktīvu rīcību Klimata pārmaiņu novēršanā - visos četros ilgtspējīgas attīstības  aspektos: ekoloģiskais, ekonomiskais, sociālais un pasaules. Biedrība iestājas par ilgtspējīgu un dabisku dzīvesveidu, resursu godīgu sadali un brīvprātīgo darbu solidaritātei un aktīvas sabiedriskās līdzdalības attīstībai Latvijā un pasaulē.

Ja arī Jums šīs vērtības ir tuvas ziedo iniciatīvu atbalstam SMILTENEI UN LATVIJAI BIEDRĪBA, reģ.nr. 40008065607, IBAN: LV39UNLA0050024690335


Gada nogale biedrībā “Smiltenei un Latvijai”


Jau rakstījām, ka novembrī tikāmies ar  “Apes un Alūksnes fondu” un piedalījāmies semināros, lai dalītos savā un pieredzē un meklētu iespējas uzlabot, vairāk sabiedrībai parādīt un skaidrot biedrības darbu.

Citu pieredzi un saziņu ar sabiedrību redzējām, decembris bija laiks, kad paskatīties uz sevi. Īstenojot “Aktīvo iedzīvotāju fonda” atbalstīto projektu “Aktīvi, zinoši un atpazīstami Smiltenes novadā” biedrības kapacitātes stiprināšanai,  7. decembrī Artūrs Mednis biedrības biedrus un brīvprātīgos iepazīstināja ar ar saviem secinājumiem par to, kādas labas lietas un nepieciešamos uzlabojumus ir konstatējis pētot “Smiltenei un Latvijai” saziņu blogā, Facebook kontā un mēdijos. Tikšanās bija dzīva un interesanta un lika aizdomāties par vēl neizmantotām iespējām uzrunāt iedzīvotājus un brīvprātīgos.

Cerams, jau drīz, šīs tikšanās iedvesmoti, radīsim vēl nebijušus pasākumus un sadarbības. Jo pēc tiešsaistes, daži no mūsu brīvprātīgajiem saskatīja iespēju palīdzēt un vairāk iesaistīties biedrības darbā ar savu pieredzi un zināšanām.

Decembris dažādu iemeslu dēļ ienesa nelielu pārtraukumu  dzejnieces Marikas Svīķes piemiņas kultūrvietas plāna izstrādes procesos. Taču idejas turpināja rasties un arī ziedotāji aktīvi turpināja ziedot gaidot projekta uzsākšanos. Ceram, ka jau februārī svinot biedrības 20. gadu jubileju varēsim redzēt projekta aprises un parādīt arī mūsu atbalstītājiem, lai jau pavasarī uzsāktu pirmos darbu pie tā realizācijas. Paldies visiem, kuri ziedoja, dalījās ar idejām un piedāvāja tehnisku atbalstu un darba rokas darbiem uzsākoties. Mēs to noteikti atcerēsimies un ar prieku pieņemsim šo palīdzību.

 Lai 2022. gadā sapņi, kopīgais darbs un ziedojumi veiksmīgi  pārtop vietā, kur satikties dzejai, dziesmai, kultūrai un cilvēkiem, kas to mīl!


Turpinām stiprināt biedrības spējas piesaistīt finansējumu

Šī gada jūlijā “Smiltenei un Latvijai ” ieguva “Aktīvo iedzīvotaju fonda” atbalstu biedrības kapacitātes stiprināšanai caur projektu “Aktīvi, zinoši un atpazīstami Smiltenes novadā” .
Projekta mērķis ir stiprināt biedrības "Smiltenei un Latvijai" kapacitāti, meklējot dažādas līdzekļu piesaistīšanas stratēģijas un panākot lielāku biedrības atpazīstamību vietējā sabiedrībā, lai kļūtu mazāk atkarīgi no projektu finansējuma.

Novembris pagājis rosīgi, paplašinot kontaktus no citam biedrībām un daloties pieredzē par dažādiem līdzekļu piesaistes veidiem.


Vērtīgas sarunas gan attālināti gan klātienē notikušas ar Dzintru Zvejnieci no “Alūksnes un Apes novada fona” un biedrības “Alūksnes nevalstisko organizāciju atbalsta centrs “. Viņas bagātīgā pieredze katrā tikšanās reizē iedvesmoja idejām, kuras būtu piemērotas “Smiltenei un Latvijai “ kapacitātes stiprināšanā un ziedojumu piesaistē. Vairāku sarunu laikā radušies arī nākotnes plāni kopīgiem projektiem un sadarbībai ilgtermiņā, kā arī dalīšanās ar noderīgiem kontaktiem.


Kontaktus meklējām un atradām arī NVO nama organizētajā Rīgas un Vidzemes reģiona NVO pieredzes apmaiņas un tīklošanās konferencē. Kur dažādas organizācijas dalījās pieredzē kā sadarbojas

ar pašvaldībām un kā pašvaldības atbalsta NVO sektoru. Pieredzes apmaiņas un tīklošanās konferencē dzirdētie stāsti raisīja pārdomas, rosināja jaunas idejas un iedvesmoja turpināt darboties ikvienu tās dalībnieku. Pēdējie divi gadi pandēmijas laikā apturējusi daudzus projektus un pasākumus līdzekļu piesaistei, tādēļ šāda pieredzes apmaiņā bija ļoti noderīga un uzmundrinoša.Tiešsaistes pasākuma laikā visiem dalībniekiem bija iespēja piedalīties Kontakttirgū, publicējot savu organizāciju kontaktus turpmākai savstarpējai saziņai. Tie, kas iesaistījās, noslēgumā piedalījās balvas izlozē, ko saņēma mūsu “Biedrība Smiltenei un Latvijai”.Tā rosīgais novembris noslēdzās ne tikai ar jaunām idejām, sadarbībām un nākotnes plāniem, bet arī pārsteigumu no NVO nama, ko ar nepacietību gaidām biedrības juridiskās adreses pastkastītē.


Smiltenes pilsētas svētkos iepazīstinājām iedzīvotājus ar biedrību


2021.gada 17.jūlijā Smiltenes pilsētas svētku laikā projekta ietvaros iepazīstinājām Smiltenes novada iedzīvotājus ar biedrības paveikto, biedriem un aicinājām iedzīvotājus dalīties idejās un ierosinājumos, kādu atbalstu biedrība varētu sniegt bērniem, jauniešiem un pieaugušajiem. Paralēli tam biedrība vāca ziedojumus un idejas par kultūras vietas izveidi Vecajā parkā dzejnieces Marikas Svīķes piemiņai. Uz trotuāra uzzīmētie tauriņi iedzīvotājus aizveda līdz šai vietai, savukārt savas idejas, kā šai vietai izskatīties aptaujātie iedzīvotāji rakstīja uz krāsainām lapiņām un līmēja pie biedrības ideju koka.2021-2022.gadā īstenosim projektu ar Aktīvo iedzīvotāju fonda atbalstuEsam gandarīti, ka ar Aktīvo iedzīvotāju fonda finansiālu atbalstu 2021. un 2022.gadā varēsim īstenots projektu "Aktīvi, zinoši un atpazīstami Smiltenes novadā" ar mērķi stiprināt biedrības kapacitāti, lai kļūtu par ilgtspējīgu un efektīvu organizāciju, kas stiprina pilsonisko sabiedrību un veicina iedzīvotāju līdzdalības spēju.

Projekts vērsts uz biedrības Smiltenei un Latvijai kapacitātes stiprināšanu, piesaistot ekspertus un speciālistus, kas izveidos biedrības attīstības, līdzekļu piesaistīšanas un sabiedrisko attiecību un mārketinga stratēģijas, tā panākot lielāku biedrības atpazīstamību vietējā sabiedrībā, kā arī dodot iespēju ilgtspējīgāk un prasmīgāk īstenot biedrības mērķus, esot mazāk atkarīgai no projektu finansējuma, bet piesaistot vairāk ziedotāju līdzekļus.