otrdiena, 2018. gada 6. novembris

Biedrība “Abulas lauku partnerība”, Daugavpils un Ilūkstes novadu partnerība “Kaimiņi” un biedrība “Liepājas rajona partnerība” kopīgi ar partneriem no Zviedrijas, Lietuvas, diviem partneriem no Igaunijas un trīs partneriem no Somijas uzsākusi starptautiskās sadarbības projekta “OFF-GRID: Renewable Energy DIY for rural development” projekta Nr.18-00-A019.333-000010 īstenošanu. 
 Projekta mērķis - apkopot un padziļināti pētīt piemērotu atjaunojamās enerģijas tehnoloģiju risinājumus un izstrādāt fiziskos off-grid 3 prototipus un atvērtās licences rokasgrāmatu, lai veicinātu decentralizētas atjaunojamās enerģijas radīšanas / ražošanas iespējas mazās lauku mājsaimniecībās un viensētās. Projekta ietvaros tiks organizēts praktiskās darbnīcas, kurās eksperti mācīs – kā pagatavot un instalēt alternatīvas enerģijas iegūšanas iekārtas – piemēram, saules paneļus, saules kolektorus, vai kājminamas iekārtas, kas spēj saražot elektrību vai enerģiju. 
Pirmā projektu partneru tikšanās notika Latvijā, šā gada 29. līdz 31. oktobrī Viesu mājā Kalbakas, Smiltenē. Tikšanās laikā partneri tuvāk iepazinās, iepazīstināja ar katras dalībvalsts plānotajām aktivitātēm šī projekta ietvaros. Uz tikšanos bija ieradušies arī projektā uzaicinātie eksperti, kas pastāstīja un parādīja, kādas iekārtas plānots pagatavot darbnīcu laikā. Tuvākajā laikā eksperti sāks strādāt pie paraugprototipu izgatavošanas, lai varētu demonstrēt darbnīcu dalībniekiem, kādas iekārtas iespējams pašiem izgatavot. Pēc projekta īstenošanas sabiedrībai visās projekta partneru teritorijās un arī plašākā sabiedrībai būs brīvi pieejama informācija un praktisku piemēru bāze, par atjaunojamo enerģijas resursu izmantošanu. Galvenie ieguvumi saistīti ar jomas profesionāļu piesaisti un sabiedrības izglītošanu. Projekta ietvaros Latvijā visās 3 VRG teritorijās tiks attīstīti un izveidoti šādi prototipi - kinētiskās enerģijas kājminamām ierīcēm 5 prototipi, mobilās ūdens plūsmas ģeneratoram 1 prototips, mobilās vēja plūsmas ģeneratoram 1 prototips, saules paneļiem 3 prototipi, saules kolektoriem 3 prototipi. Eksperti izveidos rokasgrāmatu “Off Grid: DIY" un interneta platformu ar instrukcijām un vizualizācijām par šo ierīču izgatavošanu, uzstādīšanu un ekspluatāciju. Informācija būs brīvi pieejama internetā. 
Biedrība “Abulas lauku partnerība” ir Vietējā rīcības grupa, kura ELFLA fonda Lauku attīstības programmas 2014.-2020.gadam pasākumā 19.2 “Darbību īstenošana saskaņā ar sabiedrības virzītas vietējās attīstības stratēģiju” ietvaros īsteno Sabiedrības virzītas vietējās attīstības stratēģiju Smiltenes novada Blomes, Brantu, Launkalnes, Palsmanes, Variņu, Bilskas un Smiltenes pagastos un Smiltenes pilsētā. Starptautiskā projekta “OFF-GRID DIY: Renewable Energy for rural development” Nr. 18-00-A019.333-000010 aktivitātes tiek organizētas ELFLA fonda Lauku attīstības programmas 2014.-2020.gadam pasākumā 19.3. “Starpteritoriālā un starpvalstu sadarbība ” ietvaros. 

trešdiena, 2018. gada 3. oktobris

Īstenots apmācību projekts “Veselai un laimīgai sievietei”


    
 Biedrība “Smiltenei un Latvijai” īstenojusi apmācību projektu “Veselai un laimīgai sievietei” sadarbībā ar Abulas lauku partnerību, Lauku atbalsta dienestu un Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai Latvijas Lauku attīstības programmas līdzfinansējumu. Kopējās apmācību projekta izmaksas bija 1000.00 eiro, no kurām 900.00 eiro finansēja Lauku atbalsta dienests.

           Apmācību programmas nosaukums: „Iegurņa pamatnes muskulatūras un vēdera dziļās muskulatūras attīstības programma sievietēm”. Tikai izprotot savu iegurni un ikdienā to pareizi kustinot, sievietei ir iespējams strauji uzlabot savu intīmo veselību un sakārtot ķermenī daudz fiziskas un emocionālas veselības problēmas. Tikai veselai sievietei ar veselu iegurni ir iespējams iznēsāt veselu bērniņu un tikai vesela sieviete, kas izprot pēcdzemdību izmaiņas ķermenī un tās fiziski attīstot, spēj dzīvot bez daudz dažādām delikātām problēmām, par kurām sievietēm bieži ir kauns runāt pat ar savu ārstu. Šī sistēma ir radīta, lai palīdzētu un novērstu visas visbiežāk sastopamās iegurņa un ķermeņa kodola problēmas sievietēm. Pēc vispasaules statistikas datiem, katra otrā sieviete savas dzīves laikā saskaras ar mazā iegurņa veselības problēmām. Visizplatītākā mazā iegurņa problēma pasaulē sievietēm ir urīna nesaturēšana. Ar to savas dzīves laikā saskaras katra trešā sieviete. Īpaši augstā riska grupā ar šo problēmu ir sportistes, sievietes pēcdzemdību periodā un sievietes menopauzes vecumā, lai gan arī jaunām sievietēm ārpus šīm kategorijām šīs problēmas statistika ar katru gadu pasaulē strauji pieaug.  Arī mazā iegurņa orgānu noslīdējumu problēmas tiek arvien biežāk izceltas kā kritiskas visās Eiropas valstīs. Tāpat arī menstruālās problēmas, hemoroīdi, zems libido, cistas un miomas ir veselības problēmas, kas ar katru gadu statistikas rādītājos tikai pieaug un kas ir saistītas ar sievietes kopējo iegurņa veselību.
Apmācību projekta ietvaros notika trīs nodarbībās, katra nodarbība četru stundu gara, kuras vadīja pieredzējusi lektore un trenere Zane Vorma.

Lāsma Vilkasta
Biedrības “Smiltenei un Latvijai” projekta koordinatore

Apmācību dalībnieču atsauksmes:
Paldies par semināru! 😊
Paldies Zanei par veltīto laiku mums visām! Tiešām ļoti vērtīgs un noderīgs seminārs! 😊😊
Mūžu dzīvo, mūžu mācies... Paldies par intriģējošo teoriju jaunu praktisko virsotņu sasniegšanas ceļā! Zane, paldies Tev! Uz priekšu, meitenes!
Tiešām Paldies par šo lielisko iespēju apmeklēt semināru! Un Zanei vislielākais Paldies! 😊😊
Sirsnīgs paldies par informāciju, ko saņēmām ikviena un tagad to varēsim izmantot ikdienā. Paldies organizatoriem un īpaši Zanei par veltīto laiku mums visām 😊🌹
Lai jauks rudens visām un turpinām iegūto informāciju pielietot dzīvē 🍁🌷🌹😊😊😊





piektdiena, 2018. gada 21. septembris


Ka pelnīt Laukos?
How you earn money in the countryside?



10. Nov  10:00 – 23:00      Lejas Variceni

Diemžēl šis kurss ir pilns.   Diemžēl vairāk dalībniekus uzņemt nevaram.



Vai jūs kādreiz esiet jautājuši sev: "Kā tas būtu, ja es varētu nopelnīt naudu laukos?" Vai jūs dzīvojat pilsētā un domājat: man ir jābūt šeit, jo šeit ir darbs? "Neatkarīgi no tā, mēs gribētu uzaicināt jūs uz pusotras dienas semināru, lai atrastu jaunus risinājumus, uzdrošinātos iet citus ceļus un ļautu jums dzīvot, kur vien vēlaties. Mēs neapgalvojam, ka mums ir risinājums visiem, bet lielākai daļai mums ir. Uzziniet, kā pārvērst savu sapni realitātē! Sāciet ar projektu, lai saprastu, vai ir iespējams dzīvot tā, kā vēlies. 
Šo semināru vadām abās - angļu un latviešu valodās.
Seminārs ir bez maksas, taču, kā vienmēr, mēs aicinām ierasties ar cienastu kopīgām ēdienreizēm. 


Sestdienas vakarā mums būs sauna (tāpat kā vienmēr), tāpēc neaizmirstiet dvieli.

10.11 .:
10.oo - 11.oo Ekskursija pa saimniecību
11.oo - 12.oo Ievads kārta / Kāpēc mēs visi esam šeit?
12.oo - 13.oo Thomas Krüger Prezentācija / Video / Pirmie soļi
13.oo - 14.oo Pusdienas
14.oo - 15.oo Elgars Felcis prezentācija un diskusija
15.oo - 16.oo Dalībnieki Prezentācija / Jautājumi un atbildes
16.oo - 18.oo Diskusijas
18.oo - atklātās vakariņas un sauna


trešdiena, 2018. gada 5. septembris

Aicinājums uz apmācībām “Veselai un laimīgai sievietei”


Biedrība “Smiltenei un Latvijai” projekta “Veselai un laimīgai sievietei” ietvaros organizē apmācības.

Apmācību programmas nosaukums: „Iegurņa pamatnes muskulatūras un vēdera dziļās muskulatūras attīstības programma sievietēm”.
Tikai izprotot savu iegurni un ikdienā to pareizi kustinot, sievietei ir iespējams strauji uzlabot savu intīmo veselību un sakārtot ķermenī daudz fiziskas un emocionālas veselības problēmas. Tikai veselai sievietei ar veselu iegurni ir iespējams iznēsāt veselu bērniņu un tikai vesela sieviete, kas izprot pēcdzemdību izmaiņas ķermenī un tās fiziski attīstot, spēj dzīvot bez daudz dažādām delikātām problēmām, par kurām sievietēm bieži ir kauns runāt pat ar savu ārstu. Šī sistēma ir radīta, lai palīdzētu un novērstu visas visbiežāk sastopamās iegurņa un ķermeņa kodola problēmas sievietēm. Pēc vispasaules statistikas datiem, katra otrā sieviete savas dzīves laikā saskaras ar mazā iegurņa veselības problēmām. Visizplatītākā mazā iegurņa problēma pasaulē sievietēm ir urīna nesaturēšana. Ar to savas dzīves laikā saskaras katra trešā sieviete. Īpaši augstā riska grupā ar šo problēmu ir sportistes, sievietes pēcdzemdību periodā un sievietes menopauzes vecumā, lai gan arī jaunām sievietēm ārpus šīm kategorijām šīs problēmas statistika ar katru gadu pasaulē strauji pieaug.  Arī mazā iegurņa orgānu noslīdējumu problēmas tiek arvien biežāk izceltas kā kritiskas visās Eiropas valstīs. Tāpat arī menstruālās problēmas, hemoroīdi, zems libido, cistas un miomas ir veselības problēmas, kas ar katru gadu statistikas rādītājos tikai pieaug un kas ir saistītas ar sievietes kopējo iegurņa veselību.
Apmācību norise plānota 15. septembrī, 22. septembrī un 30. septembrī, katras nodarbības ilgums 4 stundas. Pirmā nodarbība ir ievadnodarbība, bet pārējās 2 nodarbības praktiskās nodarbības. Nodarbības vadīs pieredzējusi lektore un trenere Zane Vorma.
Pieteikšanās apmācībām un vairāk informācijas pa telefonu +37129446681 vai lasma.vilkasta@gmail.com, vietu skaits ierobežots.

Lāsma Vilkasta
Biedrības “Smiltenei un Latvijai” projekta koordinatore



svētdiena, 2018. gada 29. jūlijs

Lucie un Mariam Eiropas brīvprātīgā darba pieredze Latvijā

Tieši tā! Mēs esam pabeigušas mūsu Erasmus + ilgtermiņa Eiropas Brīvprātīgā darba projektu (EBD). Te būtu daudz, ko stāstīt. Apkopojot, mūsu galvenie uzdevumi no profesionālās perspektīvas bija darbs bibliotēkā , Palsmane un Bilskas skolas ekoklubos un permakultūras darbnīcāc Lejas Varicēnos. Savukārt vietējais koris PAKALNI deva mums iespēju izbaudīt latviešu kultūru un tradīcijas. Dziesmu un deju svētki bija pārsteidzošs noslēgums mūsu līdzdalībai Latvijas sabiedrībā . Mūsu desmit mēnešu projekta laikā mums bija iespēja izmantot savas prasmes un strādāt pie jaunām. Papildus tam projekts deva mums lielisku pieredzi, strādājot un dzīvojot kopā kā kolēģiem, un savstarpēji vienai otru papildināt, kas ļāva mums vadīt jaukus projektus (piemēram, ekoklubas aktivitātes, Eiropas dienas bibliotēkā, EBD permakultūras ballīte, u.c.) un dziedāt skaistas dziesmas ...Bet EBD nav tikai prasmes, bet mēs teiktu, ka vairāk ir jāiemācās par sevi un par dalīšanos ar citiem. Protams, mēs esam mainījušās, un tagad jūtamies vairāk pārliecinātas, atklāti domājošas, atvērtas atšķirībām un dažādiem dzīves veidiem ... un mēs jūtamies vairāk latviskas. Patiešām, mēs dziedājām Smiltenes Pakalnu koristu vidū un pavadījām patīkamu laiku kopā, piedalījāmies masku festivālā Kārsavā kopā ar folkloras kopu Rudzupuķe, viesojāmies latgaliešu novados, svinējām vārda dienas, dāvinājām un saņēmām ziedus ... daudz ziedu ... mēs ēda kaņepju sviestu, mēs dzērām Melno balzamu, iemācījāmies vairs nelikt naudu citu cilvēku rokās, mēs iemācījām latviešu valodu, un no visiem cilvēkiem, kurus mēs satikām šajā dzīves laikā, mēs ieguvām dzīves pieredzi un jaukas atmiņas . Mēs ceram jūs visus atkal satikt!​​​​​​​









Mariam un Lucie EVS experience in Latvia

That’s it! We have finished our ERASMUS + long term EVS. There are lot of things to says in an article. To sum up, the work at library, the eco-clubs at Palsmane and Bilska school and the permaculture workshops were our main tasks from professional perspective, but local choir PAKALNI gave us chance to taste latvian culture and traditions. The song and dance festival was an amazing closing of our involvement in Latvian society. During our ten month project, We had a chance to use our skills and to work on new ones. In addition to this, the project gave us a great experience working and living together as colleagues and complementarity between both of us,  which allowed us to run nice projects (like the eco-club activities, the Europe day at library, the EVS permaculture party, etc.) and to sing nice songs…










But EVS is not just about skills, but we would say that it’s more to learn about yourself and about sharing with others. For sure we have  changed, and now feel more confident, open-minded, open to differences and different ways of living… and we feel more Latvian. Indeed, we sang in the Smiltene’s Pakalni members and shared enjoyable time with them, we participated to the mask festival in Karsava, latgale novads, we celebrated name days, we offered and have been offered flowers… a lot of flowers… we ate kanepe everywhere, we drank balzams, we learnt not to put money in the hand of another people anymore, we learnt Latvian language, and we bring with us nice memories from all people we met during this life experience. We hope to see all of you again!

piektdiena, 2018. gada 27. jūlijs

5. Permakultūras festivāls Launkalnes pagasta Zadiņos

Festivāla programma: 

Eiropas brīvprātīgā darba veicēja atgriežas mājās un popularizē zaļo domāšanu

Mariam ir pabeigusi savu projektu "Permakultūras popularizēšana Smiltenes novadā". un atgriezusies Gruzijā, kur turpina iesākto darbu. Viņa piedalījusies Miera korpusa rīkotajā nometnē un vadījusi sesiju par mūsdienu klimata izaicinājumiem, permakultūru un zaļajām pieejām.

Viņa raksta: On 23rd of July I took part in a camp organized by peace corp in Georgia, in Ureki. The main concept of the camp was promoting green thinking among young people, school children. My session under the camp was generally about environmental problems and permaculture. I divided my presentation into three parts.

First session was about the main environmental challenges in Georgia, second part was about Permaculture. During this part I split them into three people groups and gave them each of permaculture principle as a task to explain and to describe why this principle is important to maintain people care, earth care and fare share. During this part we saw some photos from eco farm in Latvia, lejas Variceni, shared some practical information about natural building and permacultural gardening, also about trainings and permacultural society. Third part of the session was about EVS project and more concret my Latvian EVS experience. I showed them facebook page and had a discussion about working experience with Latvian school children.

To sum up, this camp was a great start for me and possibility to share my knowledge from my EVS project from Latvia. In addition to this, I have realized that young generation in Georgia is very much ready to take some serious actions and responsibilities. They know a lot about Environmental problems in Georgia and in the world and about their solution ways. I am so happy that they expressed a huge interest about permaculture and development of this way of living in Georgia.

otrdiena, 2018. gada 3. jūlijs

Jauktā kora Pakalni un folkloras kopas Rudzupuķe "Dziedātprieks"


     Īstenots biedrības “Smiltenei un Latvijai” projekts "Dziedātprieks". Ar Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai Latvijas Lauku attīstības programmas un Smiltenes novada domes finansiālu atbalstu pašdarbības kolektīvu skatuves vajadzībām ir sagadāti tērpi un to daļa. Kopējās projekta izmaksas ir 4992,40 eiro, no kurām 499,24 eiro ir Smiltenes novada domes līdzfinasējums, bet 4493,16 eiro finansēja Lauku atbalsta dienests.
     Projekta mērķis ir padarīt vizuāli pievilcīgākus kolektīvus ar Latvijai raksturīgiem un seniem tērpu darināšanas materiāliem, popularizēt Smiltenes novadu, celt dalībnieku pašsajūtu, tādējādi ļaujot sniegt augstvērtīgāku priekšnesumu un piesaistīt kolektīviem jaunus dalībniekus. Projekta ietvaros kora “Pakalni” dziedātājām ir jaunas kleitas un Vidzemes ziedainās jostas, dziedātājiem krekli. Folkloras kopas “Rudzupuķes” dalībniekiem ir divi pāri sietavas un ādas zābaciņi arheoloģiskam tērpam.
     Kolektīvi sirsnīgu paldies par iespēju koncertēt jaunajos tērpos saka Abulas lauku partnerībai, Smiltenes novada domei, tērpu māksliniecei Skairai Jansonei, šuvējai Ausmai Avotiņai ar kolektīvu, kroņu darināšanas meistarei Judītei Bukšai, Smiltenes TLMS vadītājai Lienei Strazdiņai. Īpašu paldies gribam teikt  meistarei  Gintai Rubenei par atsaucību arheoloģiskā tērpa sietavu darināšanā. Paldies ikvienam, kurš tiešā vai netiešā veidā palīdzēja tērpu tapšanā.
     Jaunajos tēŗpos jau ir sniegti pirmie koncerti. Sirsnīgs un emocionāls bija 3.jūlija koncerts Smiltenes kultūras centrā, kurā uzstājās koris “Pakalni” un koris “Juli” no Smiltenes novada sadraudzības pilsētas Villihas. Bija atkalredzēšanās prieks, kopējas dziesmas, sarunas un sadancošanās.
     Lai mums visiem skaista vasara, pozitīvas emocijas un daudz patīkamu tikšanos!

Biedrības “Smiltenei un Latvijai” valdes locekle Vinete Brunovska.

piektdiena, 2018. gada 15. jūnijs

Par permakultūras dārzu stāsta Līga

Par Lejas Varicēnu Permakultūras dārza veidošanu sagatavots raidījums Vidzemes Televīzijā Mājā un sētā. Darzs.

svētdiena, 2018. gada 20. maijs

Projekts "Skolu dārzi Latvijas simtgadei" tuvojas noslēgumam


Sējas laiks beidzas, toties sākas laiks plaukšanai. Četrās Latvijas skolās šogad veidotie skolu dārzi uzsākuši augt un plaukt un četru skolu bērni uzsākuši dārzus kopt un augļus gaidīt.
Ikšķiles Brīvās skolas projekts "Skolu dārzi Latvijas simtgadei" ar LVAF atbalstu ir noslēdzies, bet dārzi turpinās augt un nest ražu turpmākos gadus gan Ikšķilē, gan Bilskā, Preiļos un Drustos. Radīti Latvijā unikāli dārzu plānojumi, sadarbojoties ainavu arhitektiem ar permakultūras dizaina speciālistiem. Dārzkopības ekspertu padomi apkopoti e-žurnālā "
Skoludārzi.net" un projekta komanda aicina visus interesentus iepazīties ar tiem. 
Bilskas pamatskolā projekta laikā sācis tapt dārzs, kas nesīs augļus – iestādīti ābeles, bumbieres, ķirši, krūmmellenes, tapusi siltumnīca un bērniem nojumīte no kārkliem. Sperti tikai pirmie soļi uz plaukstošu un augļus nesošu dārzu, bet skolai ir nodots ar ainavu arhitektes un Permakultūras ekspertu palīdzību izveidots dārza plāns – atliek vien iesāktos darbus turpināt.
Projekta noslēgums tika svinēts Ikšķilē 1.jūnijāNoslēguma pasākumā bija iespēja iepazīties ar Ikšķiles Brīvās skolas dārzu un pieredzi skolēnu iesaistīšanā skolu dārzu veidošanā un uzturēšanā. Varēja iepazīties ar visu četru skolu dārzu plāniem, uzdot jautājumus ainavu arhitektei un permakultūras speciālistēm, kā arī iemācīties veidot kompostu un vēl piedevām labi pavadīt pirmo vasaras dienu!

Projekta koordinatore Bilskas pamatskolā
Līga Krūmiņa-Krīgere

ceturtdiena, 2018. gada 3. maijs

Top tērpi jauktam korim Pakalni un Folkloras kopai Rudzupuķe

Biedrība Smiltenei un Latvijai ar Eiropas Savienības Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai (ELFLA)  un Smiltenes novada domes finansiālu atbalstu īsteno LEADER projektu "Dziedātprieks". Projekta mērķis ir padarīt vizuāli pievilcīgākus Smiltenes novada kolektīvus: jaukto kori Pakalni un folkloras kopu Rudzupuķe, izgatavojot tērpus no Latvijai raksturīgiem dabiskiem materiāliem pie, cik iespējams, Smiltenes novada meistariem, tādēļ lina kleitas kora sievām un kora vīru krekli tiks šūti pie Smiltenes šuvējas Ausmas Avotiņas, Smiltenes ziedainā jostas pie linu kleitām un arheoloģiskās sietavas folkloras kopai  tiks austas pie Tautas Lietišķās mākslas studijas "Smiltene" meistares Gintas Rubenes, bet arheoloģiskie ādas apavi folkloras kopai tiks izgatavoti Rēzeknē pie SIA "KRISTĀLA KURPĪTE" Andra Kačkāna. Projektu plānots īstenot līdz Dziesmu un deju svekiem, lai ar jaunajiem tērpie šie pašdarbības kolektīvi varētu godam pārstāvēt savu novadu valsts nozīmīgajos un skaistajos svētkos.

sestdiena, 2018. gada 21. aprīlis

Permakultūras ievada diena aizvadīta

Kas ir permakultūra? Kādēļ man vajadzīga permakultūra? Vai es arī varu izmantot permakultūru?
21. aprīlī, "Lejas Varicēni", Smiltenes novads

Neskatoties uz pārcelto darba dienu, labā atmosfērā to par brīvdienu padarīja ap 25 pieaugušiem un bariņš bērnu.
Rudenī rīkosim vēlreiz līdzīgu pasākumu!

svētdiena, 2018. gada 8. aprīlis

Permakultūras ievada diena


Kas ir permakultūra? Kādēļ man vajadzīga permakultūra? Vai es arī varu izmantot permakultūru?

Mēs jūs ielūdzam 21. aprīlī 10.oo mūsu saimniecībā Lejas Varicēni, lai īsumā parādītu, kas ir permakultūra un ko tā var ietekmēt un tad atbildēsim uz jūsu jautājumiem un pārrunāsim jūsu plānus un idejas.

Dienas gaita:
10.00 – 11.00 Pastaiga pa saimniecību tiem cilvēkiem, kas vēl nekad nav bijuši pie mums.
11.00 – 12.30 Ievads permakultūrā. Stāstīs Thomas Krueger
12.30 – 13.30 Pusdienas. Aicinām ierasties ar groziņiem kopgaldam.
13.30 – 14.00 Ieskats permakultūrā, kurp permakultūras ceļš mūs ved?
14.00 – 17.00 Jūsu jautājumi. Diskusija.
17.00 – 17.45 Launags un kafijas pauze.

svētdiena, 2018. gada 4. februāris

Lejas Varicēnos mācās būvēt maizes krāsni


Februāra pirmajā nedēļas nogalē Lejas Varicēnos māju saimnieki un biedrība Smiltenei un Latvijai pulcēja ļaudis no tuvām un tālām Latvijas vietām, lai piedāvātu iemācīties būvēt maizes krāsni no salmiem un māliem. Darbnīca bija plaši apmeklēta ap 20 dalībnieki un viņu bērni tik aukstajā ziemas dienā nebūt nesala. Mazie pamanījās uzcelt cietoksni no sniega, bet lielie maizes krāsni, kurai nu vairāk nekā vienu mēnesi jāžūst.
Darbnīcu vadīja Permakultūras eksperts Thomas Krueger, kas Smiltenes pagastā savā saimniecībā strādā, ievērojot Permakultūras principus. Lai krāsns taptu māju saimnieks Thomas bija sagatavojis stabilu platformu, kas noklāta ar stikla pudelē, kas pildīs izolācijas funkciju. Krāsns būvniecībā izmantoti šamota ķieģeļi, salmi, māli, smilts, ūdens, zirgāboli, zināšanas un izdoma. Lūk arī rezultāts!https://www.facebook.com/Smiltenei.un.Latvijai/posts/1679723758716352Pavasarī, 21.aprīlī Lejas Varicēnos plānojam semināru – Ievads Permakultūrā un no 12.-13.maijam vadīsim darbnīcu par komposta tualetēm, Zadinos, Launkalnes pagastā. Interesentus aicinām sekot biedrības aktivitātēm Facebook.


piektdiena, 2018. gada 5. janvāris

Brīvprātīgās vada Ekoklubiņu Bilskā un Palsmanē

No brīvprātīgo dienasgrāmatas:

December, months of renewals. At the end of november we have moved to Smiltene. For this, some preparations were needed. We created shelves, fixed them, fixed the curtain rod, created the lampshade, bought last necessary things, and made art!! Let’s paint the chimney wall!!!
December was the month for us to search good ideas how to involve eco-club at Bilska school. The begining have not been as successful as we wanted for eco-club, so we engaged a new way to organize better the sessions. We needed to be more precise and let the headmaster know about our expectations.
For example, our planned workshop about reuse old clothes was not successful. The timetable has sometimes been changed without us to be informed and once happened that when we were at the place and figured the changed schedule, it was impossible for children to attend workshop. Instead of this, pupils seemed motivated and brought even more clothes than we expected. We were pleasantly surprised. 
The next activity we planned was a general discussion about plastic and waste management and its importance. We explained and showed them steps how to reach zero waste:
We considered each of them and children were really interested in to see some pictures and to exchange information about reduce, reuse, recycle, recovery and landfill.
One of the last activity, before holydays, at school was that we gave members task to choose eco-club logo and name. They were fully involved in this idea and were really happy to have the chance to choose their logo by themselves. But then they were preparing for christmas concert and they did not have time to vote for the best logo.
Taking into account the issues, we discussed about how to surpass them to improve seriously the eco-club. We decided to write detailed workshop and discussion plan from new year and share responsibilities. I, Mariam, became responsible for discussion part, and I, Lucie, for workshop part.

We also intervened in a new school, the one of Palsmane. For the first visit we made presentation about Georgia and France. We also took part in a workshop for gingerbread decoration.
Teachers and the director showed interest for our eco-club project and want to let us the possibility to implement it at their school in addition with zumba lessons. It represented a truly good new opportunity for us, and we were so pleased because children seemed to be motivated to work together with us. 
Additionally, we prepared the invitation text for the bread oven workshop organized by “Smiltene un Latvijai” association. Librarians helped us for translation.
And december, month of Christmas time. This period was punctuated by choir concerts. One first at Blome, and another one at the Smiltene’s church. And also the Christmas party at Bilska’s school. 

See you next month!!

All the best,

Lucie and Mariam

ceturtdiena, 2018. gada 4. janvāris

Bilskas pamatskolā '' īstenos projektu "Skolu dārzi Latvijas simtgadei"

Biedrība "Ikšķiles Brīvā skola", Biedrība "Tautskola 99 Baltie zirgi", Biedrība "Preiļi izglītotai Latvijai" un "Latvijas Permakultūras biedrība" uzsākusi īstenot Latvijas vides aizsardzības fonda finansēto projektu "Skolu dārzi Latvijas simtgadei".
Projekta ietvaros plānots izveidot četrus dārzus pie četrām Latvijas skolām - Ikšķiles Brīvās skolas, Tautskolas 99 Baltie zirgi Drustos, Preiļu Brīvās skolas un Bilskas pamatskolas ar mērķi aizsākt skolu dārzu veidošanas kustību, vēršot uzmanību uz vēsturisko kultūraugu saglabāšanu, tā veicinot mīlestību pret savu zemi un nododot senču mantojumu nākamajām paaudzēm.
Šis projekts īstenotājiem šķiet būtisks, jo Latvijas skolu zaļās teritorijas ir lielākoties neproduktīvas, tās nepiesaista skolēnus, pārsvarā kalpo kā buferzonas vai greznuma elements. Tajā pašā laikā šo zaļo zonu atrašanās tiešā skolu tuvumā rada potenciālu to izmantošanai skolēnu izglītošanā, īpaši par cēloņsakarībām - kā no sēklas izaug augs, kā attīstās koki, kā nogatavojas augļi, kā izmantot augus, ogas, augļus. Kā arī iespējams mācīties par Latvijas vēsturiskajiem kultūraugiem, par dabai saudzīgu saimniekošanu. Papildus, šādi dārzi ļautu izjust darba rezultātus un augļus, audzināt darba tikumu. Dārzi dotu iespēju iegūt ražu, tā tiktu veicināta izpratne par veselīgu un atbildīgu ēdināšanu, nostiprinot izpratni par sezonālu pārtikas produktu lietošanu uzturā un uzlabojot skolu ēdienkartes. Šobrīd tikai dažās skolās tiek novērtēts skolu dārzu potenciāls, bet vairumam skolu zaļā teritorija netiek lietderīgi izmantota.
Projekta laikā plānots īstenot vairākas aktivitātes - ar jauniešu un viņu ģimeņu palīdzību un iesaistīšanos iekārtot publiski pieejamus, izglītojošus skolu dārzus, rīkot talkas, izglītojošas lekcijas, pieaicinot ekspertus, rīkot semināru citu skolu pārstāvjiem, lai ieinteresētu un motivētu iekārtot skolas dārzus, kā arī organizēt kampaņu "Katrai skolai savu dārzu!" un iekārtot projekta e-žurnālu - kurā tiks apkopota informācija, fotogrāfijas, videoieraksti par dārzu izveidošanas procesu, talkām, ekspertu konsultācijām un lekcijām.
Projektu plānots pabeigt šī mācību gada beigās, to noslēdzot 2018.gada 1.jūnijā noslēguma pasākumā Ikšķiles Brīvā skolā.