otrdiena, 2024. gada 10. decembris

Ukrainas bērni caur svētkiem, tradīcijām un kopā būšanu iepazīst latviešu valodu, Latviju un Smiltenes novadu

 


Biedrības “Smiltenei un Latvijai” organizētais projekts “Neformālās izglītības pasākumi, t.sk. latviešu valodas apguve, Ukrainas bērniem un jauniešiem” ir apliecinājis, ka kopīgiem spēkiem iespējams palīdzēt tiem, kuriem nepieciešams atbalsts. Projekts, kuru vadīja skolotājas Elita Tilčika un Ārija Veitmane, nodrošināja Ukrainas skolēniem iespēju apgūt latviešu valodu, iepazīt Latvijas kultūru un veiksmīgāk iekļauties vietējā sabiedrībā.

Vairākus mēnešus šajā projektā tikās 10 Ukrainas bērni un jaunieši vecumā no 9 līdz 15 gadiem, kuri kara dēļ bija spiesti pamest savu dzimteni un pašlaik dzīvo Smiltenes novadā. Katras nodarbības tematika tika pielāgota tam, lai veicinātu latviešu valodas apguvi un ukraiņu bērnu un jauniešu iekļaušanos latviskā vidē.

Mēs vēlējāmies radīt bērniem drošu un pozitīvu vidi, kurā viņi ne tikai apgūtu valodu, bet arī sajustos pieņemti un atbalstīti. Viņi mācījās veidot vienkāršus teikumus, jautājumus un atbildes, iesaistījās dialogos, valodas apguvi veicinošās spēlēs un rotaļās. Skolēniem bija iespēja izmantot savas latviešu valodas zināšanas un uzlabot runāšanas prasmes, komunicējot neformālā vidē, piemēram, bibliotēkā, lietišķās mākslas studijā, veidojot iestudējumu, piedaloties danču vakarā, iesaistoties svētku aktivitātēs, iepazīstot pilsētu un vienkārši sarunājoties pie tējas tases,” stāsta skolotājas.

Programmas saturs tika pielāgots dalībnieku vajadzībām un ietvēra dažādas tēmas, piemēram, “Daba


mums apkārt”, “Dziesmas, kas saviļņo”, “Teātris un māksla” un “Latviešu tradīcijas”. Bērni un jaunieši ar prieku piedalījās valodas spēlēs, veidoja dialogus, iesaistījās teātra izrādēs un danču vakaros, kā arī piedalījās svētku aktivitātēs un ekskursijās pa Smilteni.

“Uzsākot šo programmu, bija jāņem vērā atšķirīgais skolēnu vecums un valodas prasmes līmenis. Diezgan brīvi latviski runā jaunāko klašu skolēni, kuri Latvijā mācās jau no 2022. gada. Viņi ir sadraudzējušies ar saviem vienaudžiem skolā, iesaistās ārpusskolas nodarbībās un labi jūtas latviskā vidē. Grūtāk iekļauties ir pusaudžiem – traucē gan valodas barjera, gan nedrošība, gan lielā mācību slodze, jo gandrīz visi turpina arī attālinātas mācības Ukrainas skolās. Viņiem ir ļoti svarīgi saglabāt ciešu saikni ar dzimteni, jo visi gaida un cer, ka varēs tur atgriezties. Vislielākās grūtības latviešu valodas apguvē izjūt bērns, kurš pagaidām mācās attālināti tikai ukraiņu skolā un dzīvo laukos, līdz ar to viņam ir ierobežotas iespējas iesaistīties dažādās aktivitātēs. Tādēļ prieks, ka caur šo kopā būšanu viņi varēja tikties, atbalstīt un motivēt viens otru, sadraudzēties un iepazīt jauno. Pirms nodarbībām visi vienmēr pulcējāmies, lai kopīgi padzertu tēju un radītu vidi, kas veicinātu savstarpējo uzticēšanos un pozitīvu saskarsmi. Sarunas pie tējas tases kļuva par rituālu, kas palīdzēja bērniem justies brīvāk un drošāk. Nodarbībās centāmies arī laiku pa laikam piesaistīt latviešu bērnus un jauniešus, lai paplašinātu sociālos kontaktus un dotu iespēju runāt latviski par aktuālām tēmām ar vienaudžiem.

Novērojām, ka ukraiņu bērni ir ieinteresēti darboties, viņiem ir svarīgi iepazīt vietējos cilvēkus, latviešu kultūru, tradīcijas un vēsturi. Viņu attieksme pret Latviju un latvisko ir cieņpilna. Bērni izteicās, ka ir iemīlējuši Smilteni un ieguvuši draugus,” stāsta projekta vadītājas.

Šajā laikā ukraiņu bērni un jaunieši ne tikai uzlaboja latviešu valodas prasmes, bet arī kļuva


pārliecinātāki par savām spējām. Viņi pateicās savām skolotājām Elitai Tilčikai un Ārijai Veitmanei par kopā būšanu, sirsnību, iejūtību, atbalstu un radošo pieeju, kas palīdzēja vieglāk pārvarēt valodas un kultūras barjeras un sajusties piederīgiem un gaidītiem.

 

Biedrība “Smiltenei un Latvijai” novērtē visu iesaistīto pušu veiksmīgo sadarbību un ieguldīto darbu, kopā veidojot saliedētu sabiedrību, kurā ikviens var justies pieņemts un saprasts.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Projektu “Neformālās izglītības pasākumi, t.sk. latviešu valodas apguve, Ukrainas bērniem un jauniešiem” organizē biedrība “Smiltenei un Latvijai” sadarbībā ar Smiltenes novada pašvaldības Izglītības pārvaldi. Finansē Valsts izglītības satura centrs. Projekta izmaksas – 2898,00 EUR.

piektdiena, 2024. gada 15. novembris

Uzsākta firsta Paula Līvena memuāru izpēte un transkripcija

 


Smiltenes Novadpētniecības muzejs sadarbībā ar biedrību “Smiltenei un Latvijai” veikuši nozīmīgu soli Smiltenes vēstures pētniecībā – uzsākta firsta Paula Līvena memuāru izpēte un transkripcija.

Esam gandarīti, ka, Smiltenes Novadpētniecības muzeja rosinātais un biedrības “Smiltenei un Latvijai” iesniegtais, projekts “Firsta Paula Līvena memuāru izpēte un transkripcija” saņēmis atbalstu Smiltenes novada projektu līdzfinansēšanas konkursa “Smiltenes novada kultūras, sabiedriski nozīmīgu vai izglītojošu aktivitāšu projekti” 2024. gada 1. kārtā.

Projektam piešķirtais līdzfinansējums 493,20 eiro apmērā ir ļāvis uzsākt vēsturiski vērtīgu dokumentu pārrakstīšanu un sagatavošanu tālākai pētniecībai un izdošanai.

Šajā posmā ir veikta pirmā soļa īstenošana – memuāru transkripcija, ko veica Latvijas Universitātes Latvijas Vēstures institūta pētniece Kristīne Beķere. Viņa ir rūpīgi pārrakstījusi memuārus datorsalikumā un mūsdienu ortogrāfijā, ļaujot šiem vēsturiskajiem materiāliem kļūt pieejamākiem un saprotamākiem plašākai sabiedrībai.

Šī transkripcija ir tikai sākums, lai nākotnē memuārus varētu tulkot un papildināt ar zinātniskiem komentāriem.

Projekta ilgtermiņa mērķis ir pilnībā iztulkot firsta Paula Līvena – bijušā Smiltenes muižas īpašnieka – memuārus un izdot tos ar detalizētiem vēstures pētnieku komentāriem.

Šis darbs ļaus padziļināti iepazīt Līvenu dzimtas lomu un ietekmi uz Latvijas vēsturi, īpaši attiecībā uz sociālajiem, ekonomiskajiem un politiskajiem procesiem, kas skāruši Smilteni un Latvijas teritoriju.

Ceram, ka šis projekts veicinās sabiedrības interesi par reģiona vēsturi un Līvenu dzimtas devumu Latvijas kultūras mantojumam.

Paveiktais darbs ir ne tikai solis uz priekšu Smiltenes kultūrvēsturisko vērtību saglabāšanā, bet arī kalpo par iedvesmu turpmākiem pētījumiem.

Izsakām pateicību Smiltenes novada pašvaldībai par finansiālo atbalstu, kas ļāvis Smiltenes Novadpētniecības muzejam īstenot šo vērtīgo iniciatīvu.

Papildu informācija par projektu:

Smiltenes Novadpētniecības muzejs

muzejs@smiltenesnovads.lv

+371 25776631

pirmdiena, 2024. gada 11. novembris

Ukrainas bērni apgūst valodu un iepazīst Latviju izzinot tradīcijas



Būt tālu no mājām, un saprast jaunu kultūru un vietējās tradīcijas, nav viegli. Ir labi, ja ir kāds ar ko parunāt, kam uzticēties un ar kuru kopā izzināt jauno.

Tādēļ arī tapa projekts “Neformālās izglītības pasākumi, t.sk. latviešu valodas apguve, Ukrainas bērniem un jauniešiem”.

To vada skolotājas Elita Tilčika un Ārija Veitmane no Smiltenes.

Šajās nodarbībās Ukraiņu bērni, kuri dzīvo Smiltenē un tuvākajā apkārtnē, Smiltenes vidusskolas telpās un arī ārpus tām, piedalās dažādos neformālos pasākumos, apgūst latviešu valodu, iepazīst apkārtni, tradīcijas un kultūru.

Kā stāsta projekta skolotājas : “Rosinām viņus nebaidīties runāt latviešu valodā, iesaistām dažādos pasākumos, lai vieglāk integrēties latviskajā vidē.

Skolas vide ne vienmēr palīdz viņiem būt atvērtiem, jo valodas barjera rada bērnos nedrošību, nepārliecinātību. Bieži vien ir vajadzīgs emocionāla atbalsta impulss, pamudinājums ar domu, ka paši varēs sadraudzēties.

Cenšamies ar valodu veicinošām spēlēm, skečiem, ludziņām, kopīgi apmeklētiem pasākumiem, iedrošināt būt atklātiem, nebaidīties kļūdīties.

Tējas dzeršanas laikā izrunājam vienkāršas lietas, kā veicies skolā, ko uzzināja, kas rada problēmas?

Bērni ir tiešām atsaucīgi un atklāti un labprāt piedalās un iesaistās projekta aktivitātēs. 

Projekta skolotājas ir ļoti radošas un latviešu valoda un kultūra netiek apgūta tikai sēžot skolas klasē, bet darbojoties un visu iepazīstot praktiski. Bērni ir devušies pārgājienos pa Smilteni, viesojās “Smiltenes TLMS “un apguva aušanas tradīciju, kopā maskojās, darināja rotas un izzināja daudz ko citu.

Valsts svētku nedēļā plānots doties lāpu gājienā, sadancot kopīgos latvju dančos ar folkloras kopu “Rudzupuķe” un iepazīs Latvijas valsts svētku svinēšanas tradīcijas.

Paldies skolotājām par šo atbalstu Ukrainas bērniem un iespēju sajusties piederīgiem. Kā arī daudzveidīgajiem notikumiem, caur kuriem tiek apgūta valoda un mūsu zemes paražas. Kā arī projekta finansētājam Smiltenes novada pašvaldībai.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Projektu “Neformālās izglītības pasākumi, t.sk. latviešu valodas apguve, Ukrainas bērniem un jauniešiem” organizē biedrība “Smiltenei un Latvijai” sadarbībā ar Smiltenes novada pašvaldības Izglītības pārvaldi. Finansē Valsts izglītības un satura centrs. Projekta izmaksas 2898,00 EUR.








ceturtdiena, 2024. gada 24. oktobris

Veidojam veselīgāku ikdienu apmācību ciklā “Es esmu vesels, daru, piedalos!”

 28. septembrī biedrība “Smiltenei un Latvijai” noslēdza apmācību cikla “Es esmu vesels, daru, piedalos!” nodarbības. Kopā piecas nodarbības apmeklēja 19 cilvēki.

Dalībnieki ar interesi klausījās zinošās pasniedzējas Melitas Svilpes padomos un piedalījās praktiskajās nodarbībās, iegūtās zināšanas palīdzēs uzlabot imūnsistēmu, saglabāt veselību un dzīves kvalitāti.

Pasākumu organizēja  biedrība “Smiltenei un Latvijai” sadarbībā ar biedrību “Abulas lauku partnerība” un Lauku atbalsta dienestu.


Paldies pasniedzējai, kas padarīja katru tikšanās reizi tik interesantu un vērtīgām atziņām bagātu un arī dalībniekiem par aktīvo dalību. 

Uz tikšanos!

Tava biedrība "Smiltenei un Latvijai"

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 Projektu Nr. 2023/AL10/13/A019.22.05/4 “Es esmu vesels, daru, piedalos!” finansē Eiropas Lauksaimniecības fonds lauku attīstībai (900,00 eiro) , līdzfinansē Smiltenes novada pašvaldība (100.00 eiro). 







sestdiena, 2024. gada 28. septembris

Flokšu talka Marikas Svīķes kultūrvietā

 

Aicinām uz flokšu talku!

Pirmdien 30.09.2024 plkst. 17.30 Marikas Svīķes kultūrvietā norisināsies Flokšu talka.

Flokšu talkas iniciatores ir grundzālietes selekcionāre Ērikas Trifanova un audzētāja Jana

Melbārde.

Šovasar ar biedrību “Smiltenei un Latvijai” sazinājās selekcionāres Ērikas Trifanovas darba turpinātāja, audzētāja,  Jana Melbārde, vēloties dāvināt šīs šķirnes stādus Marikas Svīķes kultūrvietai. Jo šķirnei, kas radīta godinot dzejnieces dzīvi un darbu, noteikti jāzied un jāsmaržo šajā vietā.

Smarža, vasara, tauriņi, bites un krāsas ir tas, kas iedzīvotājiem saistījās ar Mariku Svīķi, apkopojot idejas par to kādai jābūt kultūrvietai. Un tādu skaistu, smaržīgu un vieglu selekcionāre radījusi arī īpaši Marikai Svīķei veltīto flokšu šķirni “Marika”.

Uzrunājām Smiltenes novada pašvaldības teritorijas apsaimniekošanas speciālisti Unu Raiskumu. Un viņa uzreiz atbalstīja šo iniciatīvu un piekrita, ka tik skaistai dāvanai un īpašam veltījumam noteikti ir jāaug dobēs blakus Taurenim.

Viņa arī aicina iedzīvotājus, kuri vēlas, uz Flokšu talku nest zemās sīpolpuķes – krokusus, muskates, sniegpulkstenīšus, narcises, lai kopā padarītu Marikas Svīķes kultūrvietu vēl ziedošāku un skaistāku.

Paldies selekcionārei par šo skaisto šķirni “Marika”, Janai Melbārdei par ierosinājumu un dāvinājumu  un Smiltenes novada pašvaldībai par atsaucību, lai jau nākošo gadu mēs visi varētu priecāties par šo rozā skaistumu, apmeklējot Veco parku un Marikas Svīķes kultūrvietu.

 

Tiekamies jau pirmdien!









pirmdiena, 2024. gada 23. septembris

“Dienā sev” izzina stresa vadību, apzinātību, Ajurvēdas virtuvi un gongu maģiju.

 



30.augustā biedrība "Smiltenei un Latvijai" aicināja uz pasākumu "Diena sev”. To vadīja Karīna un Aivars Andreikas, kas vairāk kā desmit gadus praktizē un popularizē veselīgu uzturu, stresa vadību un meditāciju.

Tā tiešām bija baudas un jaunu pieredžu bagāta diena.

Dalībnieki piedalījās veselīga uztura meistarklasē un praktiskā darbībā redzēja kā Ajurvēdas virtuve savienojama ar mums visiem pieejamiem vietējiem produktiem. Daudzi no dalībniekiem bija pieteikušies, jo vēlējās pilnībā vai daļēji atteikties no gaļas un ieviest kaut ko jaunu savos ēst gatavošanas paradumos.

Paldies Karīnai un Aivaram! Viņiem tiešām izdevās iekārdināt sanākušos un izklīdināt maldus, ka Ajūrvēdas virtuve ir sarežģīta, laikietilpīga un dārga. Un pats svarīgākais apgāzt galveno mītu, ka bez gaļas nav iespējams sātīgi paēst. Bija tiešām gardi un izglītojoši.

Kad vēders un miesa bija pabaroti, tika pabarots arī gars. Iepazināmies ar stresa vadības un apzinātības praksēm, kuras turpmāk varēsim izmantot harmoniskākai ikdienai un darbam ar sevi.

Diena beidzās unikālajās gongu skaņās, izbaudot relaksāciju, atmodinot iekšējās rezerves, mazinot nogurumu un atslābinot ķermeni. Tās bija kā odziņa uz kūkas.

Biedrība “Smiltenei un Latvijai” saka paldies meistarklases vadītājiem Andrejam un Karīnai par lielisko, tieši šim pasākumam sagatavoto programmu, kas ļāva tik īsā brīdī uzzināt un izbaudīt tik daudz. Biedriem par uzrakstīto projektu un pasākuma organizēšanu. Un pats lielākais paldies Smiltenes novada pašvaldībai par piešķirto finansējumu projekta realizācijai.

Pēc šīs “Dienas sev” mūsu novadā noteikti kļuva par daudziem laimīgiem un zinošiem cilvēkiem bagātāks. Jo esot harmoniski un darboties griboši paši, mēs spējam padarīt tādu arī savu ģimeni un vidi ap sevi.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

“Dienu sev” organizēja biedrība “Smiltenei un Latvijai”, finansēja Smiltenes novada pašvaldība . Projekta nosaukums “Veselīgs uzturs. Apzinātības prakses vingrinājumi. Gongu meditācija”. Piešķirtais finansējums 1000. eiro.




 


















trešdiena, 2024. gada 18. septembris

Raksts laikrakstā "Ziemeļlatvija" par Dzejas dienu koncertprogrammu "Dzeja dejo!"

 







Autore laikraksta "Ziemeļlatvija" žurnāliste Sandra Pētersone - 15.09.2024

 

Dzejas dienās satiekas, atceroties talantīgu dzejnieci

Smiltenes Kultūras centra sieviešu vokālā ansambļa “Iedvesma” izpildījumā izskanēja ansambļa vadītājas Mārītes Veidemanes (otrā no kreisās) komponētā dziesma ar Marikas Svīķes vārdiem “Ir laiks”.

Pirmdien, 9. septembrī, dzejnieces Marikas Svīķes kultūrvietā Smiltenes Vecajā parkā aizvadīta mūziķu un klausītāju satikšanās caur dzeju un dziesmām, ko sarīkoja biedrība “Smiltenei un Latvijai”.

Šī biedrība rūpējas par pāragri viņsaulē aizgājušās dzejnieces Marikas Svīķes piemiņas vietas iekļaušanu kultūras notikumu apritē vismaz divas reizes gadā – jūlijā, kad vārdadiena ir Marikām, un septembrī, kas Latvijā ir Dzejas dienu mēnesis.

Dzejnieki arī aizejot neaiziet

Šoreiz Dzejas dienu koncertā dzejnieces Marikas Svīķes piemiņas vietā uzstājās mūziķi Inga Lazdiņa un Jānis Žagariņš un Smiltenes Kultūras centra sieviešu vokālais ansamblis “Iedvesma”. Marikas Svīķes dzeju lasīja Aija Kramiņa, viņa arī biedrības “Smiltenei un Latvijai” vārdā uzņēmās šī koncerta organizēšanu un vadīšanu.

“Šogad Dzejas dienu tēma Latvijā ir “Dzeja dejo” tādēļ viss koncerts ir par un ap to,” atklājot pasākumu, sanākušos uzrunāja Aija Kramiņa.

“No dzejas mūziķi komponē dziesmas, kuru ritmā vēlāk klausītāji dejo. Dzejai pašai reizēm ir dejas ritms. Un katrā mūziķī, kurš sacer dziesmu, ir apslēpts dzejnieks, jo katra dziesma ir kā dzeja un deja. Arī šajā vakarā lasīsim dzeju, klausīsimies dziesmas ar Marikas Svīķes vārdiem un arī Ingas Lazdiņas un Jāņa Žagariņa dziesmas, ko radījis viņu dzejnieku gars,” aicināja Aija Kramiņa.

Klausītāji koncertā Ingas Lazdiņas izpildījumā dzirdēja dziesmas ar viņas vārdiem – “Dziesma rudenīgā”, “Dziesmas sirds” un “Tilts”, un arī tās būs iekļautas Ingas Lazdiņas dziesmu diskā “Reiz es cerēju”, kas drīz nāks klajā.

Sarunā ar “Ziemeļlatviju” Inga uzsver, ka pati sevi par dzejnieci nesauc, – viņa rakstot pantus. “Ļoti agri, jau jaunībā, sāku lasīt Āriju Elksni, Ojāru Vācieti, Imantu Ziedoni. Ļoti patika arī Dainas Avotiņas un Olgas Lisovskas dzeja. Visu mūžu man līdzi nāk cieņa pret šiem autoriem, tāpēc man sāp ausis, kad man saka, – es esot dzejniece. Bet dzeja mani ļoti uzrunā, tādēļ arī septembri izjūtu kā Dzejas dienu mēnesi,” atzīst Inga Lazdiņa un piebilst, ka viņai ir prieks uzstāties pasākumos Marikas Svīķes kultūrvietā.

“Mariku es pazinu arī kā cilvēku, tāpēc man ir diezgan viegli saprast, ko viņa savā dzejā gribēja pateikt. Mums bija ļoti labs kontakts. Ir jauki, ka mēs šeit varam pulcēties pie taureņa skulptūras. Marikai bija tāds taureņa vieglums. Ar viņu bija viegli komunicēt,” pārdomās dalās Inga Lazdiņa.

Mūziķim Jānim Žagariņam septembris un Dzejas dienas atsauc atmiņā laiku, kad viņš kopā ar Mariku Svīķi, dzejniecei vēl šajā pasaulē esot, uzstājās daudzos kultūras namos tuvā un tālā apkārtnē. “Kad dziedu dziesmas ar Marikas vārdiem, man šķiet, ka viņa ir dzīva. Un kamēr es dziedāšu, tikmēr man būs šī sajūta,” atzīst Jānis Žagariņš.

Sapņus īstenot nekad nav par vēlu

Vokālā ansambļa “Iedvesma” vadītāja Mārīte Veidemane Mariku Svīķi iepazinusi tikai caur viņas dzeju. Tā uzrunājusi tik ļoti, ka Mārīte sacerējusi dziesmu ar dzejnieces vārdiem “Ir laiks”, ko klausītāji koncertā dzirdēja ansambļa “Iedvesma” izpildījumā.

“Tieši šis dzejolis mani piesaistīja ar tajā pausto domu, – nekad nav par vēlu un vienmēr ir īstais laiks, lai mēs cīnītos par saviem sapņiem, un daudziem kopā to izdarīt ir vieglāk nekā vienam,” teic Mārīte Veidemane.

Gan koncerta apmeklētāji, gan arī ikviens, kurš dodas pastaigā pa Veco parku garām Marikas Svīķes kultūrvietai, var piestāt pie Dzejas takas, ko biedrība “Smiltenei un Latvijai” izveidojusi sadarbībā ar Smiltenes Kultūras centru. Tur var izlasīt tos dzejnieces dzejoļus, no kuriem ir tapušas gan tautā pazīstamas, gan jaunas un ne tik dzirdētas dziesmas.

 

 

piektdiena, 2024. gada 6. septembris

Dzejas dienas koncertprogramma Marikas Svīķes kultūrvietā

 

Jau atkal septembris, un klāt Dzejas dienas un dzejas koncertprogramma Marikas Svīķes kultūrvietā.

Šogad tā notiks pirmdien, 9. septembrī plkst. 18.00. Koncertā piedalīsies mūziķi Jānis Žagariņš, Inga Lazdiņa un vokālais ansamblis “Iedvesma”.

Atvasaras vakarā aicinām visus ierasties Marikas Svīķes kultūrvietā un izbaudīt dzejas un mūziku.

Šī gada Dzejas dienu tēma “Dzeja dejo”, tādēļ viss koncerts par un ap to.

No dzejas mūziķi komponē dziesmas, kuru ritmā vēlāk klausītāji dejo. Dzejai pašai reizēm ir dejas ritms. Un katrā mūziķī, kurš sacer dziesmu, ir apslēpts dzejnieks, jo katra dziesma ir kā dzeja un deja. Sadejošanās un saplūšana starp klausītāju un mūziķi.

Arī šajā vakarā lasīsim dzeju, klausīsimies dziesmas ar Marikas Svīķes vārdiem un arī Ingas Lazdiņas un Jāņa Žagariņa dziesmas, ko radījis viņu dzejnieku gars.

Sadarbībā ar Smiltenes Kultūras centru būsim sagatavojuši arī Dzejas taku, kurā varēsiet baudīt tos Marikas Svīķes dzejoļus, no kuriem ir tapušas gan tautā pazīstamas, gan jaunas un ne tik dzirdētas dziesmas.

Noteikti aicinām visus ģērbties ērti un uzvilkt savus vieglākos apavus, lai grieztos dejā.. Ērtākai koncerta baudīšanai lūdzam līdzi ņemt savu krēslu vai mitrumizturīgu paklājiņu.

Ieeja koncertā par ziedojumiem turpmāku pasākumu organizēšanai.

Uz tikšanos atvasarā!

biedrība “Smiltenei un Latvijai”

 

 





piektdiena, 2024. gada 16. augusts

Aicinām piedalīties apmācībās "Es esmu vesels, daru, piedalos!"


Biedrība "Smiltenei un Latvijai" aicina vairāk uzzināt parar dabīgo izcelsmes vielu ietekmi uz organismu un hronisko slimību simptomu mazināšanu ilgtermiņā un aktīvu dzīvesveidu kopā ar Melitu Svilpi. 

Melita Svilpe sertificēta dziedniece, bioenerģētiķe, Reiki un Rekonektīvās dziedināšanas speciāliste, zālīšu un to dziedniecisko īpašību zinātāja.

Apmācības notiks šādos datumos un laikos:
2024. gada 14. septembrī, laikā no plkst.17.00-20.00;
2024. gada 15. septembrī, laikā no plkst.10.00-13.00;
2024. gada 21. septembrī, laikā no plkst.17.00-20.00;
2024. gada 22. septembrī, laikā no plkst.10.00-13.00;
2024. gada 28. septembrī, laikā no plkst.12.00-15.00.


Apmācību norises vieta: “Lejas Varicēni”, Smiltenes pagasts, Smiltenes novads, LV-4729.

Pieteikšanās atvērta līdz 12.09.2024, aizpildot anketu: https://ej.uz/EsmuVesels2024 

Vietu skaists grupā ir ierobežots. Pieteikšanās var tikt slēgta ātrāk, ja tiks sasniegts maksimāli iespējamais dalībnieku skaits.

Nodarbības  būs pieejamas bez maksas. Tās organizē  biedrība “Smiltenei un Latvijai” sadarbībā ar Abulas lauku partnerību un Lauku atbalsta dienestu. Finansē Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai. Līdzfinansē Smiltenes novada pašvaldība.


trešdiena, 2024. gada 7. augusts

Aicinām uz vienas dienas pasākumu labbūtībai un veselībai


Biedrība "Smiltenei un Latvijai" aicina uz vienas dienas pasākumā "


Veselīgs uzturs.  Apzinātības  prakses vingrinājumi.  Gongu Meditācija". Meistarklases vada 
Karīna un Aivars Andreikas, kas vairāk kā desmit gadus praktizē un popularizē veselīga uztura, stresa vadības un meditāciju nozīmi veselības saglabāšanā.  Dienas programmu veidos trīs nodarbību cikli:

Veselīga uztura meistarklase - Ajurvēdas virtuve savienojumā ar vietējiem produktiem.

Stresa vadība un apzinātības prakses vingrinājumi.

Gongu meditācija.

Nodarbības notiks Lejas Varicēnos, 30.08.2024 plkst. 14:00-21:00

Līdzi ņemiet priekšautu, jogas paklājiņu, pledu, spilventiņu.

Nodarbības  būs pieejamas bez maksas. Tās organizē  biedrība “Smiltenei un Latvijai” ar Smiltenes novada pašvaldības finansiālu atbalstu.

Pieteikšanās atvērta līdz 27.08.2024. Vietu skaists grupā ir ierobežots. Pieteikšanās var tikt slēgta ātrāk, ja tiks sasniegts maksimāli iespējamais dalībnieku skaits.

Pieteikšanās anketa: https://ej.uz/DienaSevVaricenos2024


otrdiena, 2024. gada 6. augusts

Paldies brīvprātīgo komandai par jaundzimušo pasākumu "Permakultūras festivāls jauniešiem"!

Pēc divu nedēļu aktīvas gatavošanās un darba 14 jaunieši no 9 dažādām valstīm Eiropā un pat Āfrikā organizēja pirmo Permakultūras festivālu jauniešiem. Līdz šim Permakultūras festivāli, kuru mērķauditorija ir pieaugušie, Latvijā jau kļuvuši par tradīciju. Mūsu organizācija vēlējās izveidot festivālu tieši jauniešiem. Apkopojot iesaistīto jauniešu domas, mums veicās ļoti labi. Esam iepazīstinājuši projekta dalībniekus un festivāla apmeklētājus ar galvenajiem permakultūras principiem un vērtībām, un nu ir aizsākta jauna tradīcija, ko biedrība vēlētos turpināt arī nākamajās vasarās.

Šoreiz festivāla ietvaros jaunieši apmeklētājiem bija sagatavojuši vairākas meistarklases un spēles, kā arī informatīvu lekciju. Spēlē "Plantnet" jaunieši gatavoja mazas gleznas no augiem un mācījās atpazīst augus pēc to lapām, meistarklasē "Snifity" bija interesanti iepazīt dažādas augu smaržas un censties uzminēt, kuram augam tie pieder. Jaunieši mācījās veidot sienas apmetumu un būvēt vasaras virtuves sienu no salmiem un māliem. Interesanta bija arī dabisko krāsvielu meistarklase, kur zīmējumi tapa izmantojot gan augu

pigmentus, gan dažādus iežus un pat pelnus un pārtikas produktus. Spēlē "R2" jaunieši mācījās cik būtiski ir saprast vārdu Reuse un Reduce  nozīmi, lai mazinātu atkritumu veidošanos, kas piesārņo mūsu planētu. Neformāla lekcijā, kas atklāja festivālu,  dalībnieki iepazina "ātrās modes" ietekmi uz ekoloģiskās pēdas nospiedumu, gaļas lietošanas radīto piesārņojumu un saņēma dažus padomus, kā samazināt ūdens izšķērdēšanu. Pasākuma laikā tika nodrošināta tulkošana, lai ikviens, pat mazie dalībnieki, varētu saprast. Apmeklētāji tagad zina, ka drēbes ir labāk izmantot atkārtoti, iegādāties tieši tad, kad tas ir nepieciešams, kā arī to, ka ir labi neēst gaļu katru dienu, jo ir milzīgs piesārņojums, kas rodas gaļas pārstrādes laikā vai kad ir labākais laiks, lai laistītu augus. Pēc izvēles dalībnieki varēja aizpildīt anketu, lai aprēķinātu savu oglekļa pēdu. Latvija šajā ziņā ir viena no labākajām valstīm, tāpēc svarīgi tā turpināt! ;-)

Savukārt festivāla noslēgumā neizpalika latviešu danči, kurus dalībniekiem iemācīja folkloras kopa Rudzupuķe.


Projekta brīvprātīgie mums novēl mūsu biedrībai daudz entuziastisku dalībnieku nākamajā festivālā 2025.gadā un veiksmi, organizējot nākamo festivālu, kura nosaukums varētu būt "Randiņš ar dabu!" ❤️🌱



Projektu finansē Eiropas savienība un tas īstenots projekta nr. 2023-1-LV02-ESC51-VTJ-000117225 — “Permakultūras festivāls jauniešiem” ietvaros.



piektdiena, 2024. gada 28. jūnijs

Jaunieši no 9 dažādām valstīm gatavo Permakultūras festivālu jauniešiem

Lejas Varicēnos pēc Jāņiem saka sabraukt jaunieši no dažādām valstīm, lai gatavoti festivālu, kurā citus jauniešus aicinātu apzināties sevi kā dabas daļu un dzīvot dabai draudzīgā.


Biedrība Smiltenei un Latvijai īsteno Eiropas Solidaritātes Korpusa brīvprātīgo grupas projektu, kura dalībnieki divu nedēļu laikā  apgūs zināšanām un pieredzi par permakultūru un ilgtspējīgu dzīvesveidu un ar to dalīsies festivālā 6.07.2024. Festivāla programmā  plānotas darbnīcas, spēles, sarunas, diskusijas.

Projektā piedalās 14 jaunieši no 9 dažādām valstīm: Vācija, Itālija, Čehija, Turcija, Francija, Ēģipte, Nīderlande, Spānijas un Ungārijas. 

Aicinām jauniešus uz festivālu - tā būs lieliska iespēja uzzināt par permakultūru, ilgtspējīgu dzīvesveidu un atrast jaunus draugus! Dalība Festivālā ir bez maksas. Nepieciešams reģistrēties pasākumam, aizpildot anketu: https://ej.uz/PermaFest2024 Tiekamies! 






pirmdiena, 2024. gada 3. jūnijs

Aprīlis un maijs biedrībā “Smiltenei un Latvijai”

 


Aprīlis pagāja gatavojoties lielajam izzinošo pasākumu maratonam. Tika gatavotas afišas, veidotas reklāmas un organizētas grupas, lai jau maijā priecātos par paveikto un uzrakstītajiem projektiem.

Pa vidu visiem pasākumu sagatavošanās darbiem, aprīlī, kā jau jautrības mēnesī bija arī jautri un iedzīvotāju iniciatīvu rosinoši notikumi. Tika izsludināta sabiedriskā apspriešana Ilgu un Saltupu ielu nosaukumiem. Un mūsu biedrs Jānis Krūmiņš nu dikti gribēja dzīvot nevis Žagatu, bet Zemeņu ielā. Tad nu bijām aktīvi, uzrakstījām iesniegumu un domes sēdē tika apstiprināts, ka Zemeņu iela Saltupos būs!  Brīnišķīgi, ka ir šāda iespēja iedzīvotajiem piedalīties, un ka viena no slavenākajām Smiltenē uzrakstītajām dziesmām tiks iemūžināta arī ielas nosaukumā.

Ar mūziku un Smiltenei par godu sarakstītam dziesmām iesākās arī maijs.

5.maijā izskanēja Kokles spēles meistarklašu dalībnieču koncerts “Es atnācu uguntiņu”, kurā desmit


dalībnieces atrādīja sešos mēnešos meistarklasēs apgūto un priecēja visus apmeklētājus ar jau zināmām melodijām, kā arī pasniedzējas Zanes Sniķeres īpaši viņām radītu tautasdziesmas pirmatskaņojumu.

Mums prieks, ka ar šo projektu Smiltenes novads ir kļuvis tradīciju zinātājām bagātāks, un ceram, ka tagad kokles spēli dzirdēsim biežāk.

8. maijā pēc valsts svētkiem satikāmies biedrības mājvietā “Lejas Varicēnos”, lai sapulces laikā talkotu un sapostu telpas Pasaku terapijas nodarbībām. Šajā dienā, slaukot putekļus un bīdot mēbeles, plānojām gan ESC brīvprātīgo nometni un Permakultūras festivālu jauniešiem, gan Marikas dienu vasarā, gan sapņojām lielus sapņus.


Dzima ideja par kalendāru ar Marikas Svīķes dzeju un Smiltenes foto. Un tika pārrunāta iespēja pārizdot viņas grāmatu “Ar zvaigžņu putekļiem saujās”, kuru tik ļoti iemīļojuši dzejas cienītāji un kuras grāmatnīcās vairs nav.

To visu iedvesmoja tas, ka kurjers atveda kompaktdiskus, kurā apkopotas dziesmas ar Marikas Svīķes vārdiem, ko radījuši mākslinieki ziedojumu vākšanas procesā Marikas Svīķes kultūrvietas izveidei. Paldies Jānim Krūmiņam, kas šīs dziesmas apkopoja un radīja šo kompaktdisku.

Liekot svaigi izdoto disku vāciņos, radās aizvien jaunas un jaunas idejas, kā popularizēt dzejnieces daiļradi. Cerams, viņa mums palīdzēs no mākoņa maliņas, un vismaz daļa no tam tiks realizētas.

Kompaktdisku “Seko tauriņiem” visi interesenti varēs iegādāties Marikas dienas koncertā 21. jūlijā Marikas Svīķes kultūrvietā. Bet ja nu galīgi nav spēka tik ilgi gaidīt, noteikti var sazināties ar biedrību un tikt pie tā ātrāk.

Maijā mēs ne tikai pulcējamies biedrības mājvietā un iedvesmojām viens otru, bet arī ieguvām jaunus


draugus- Ogres attīstības biedrību. Viņi ļoti kuplā pulkā bija ieradušies, lai smeltos pieredzi no mūsu pašvaldības un nevalstiskajām organizācijām un arī dalītos ar to, kas labi izdevies pašiem un iedvesmotu mūs.

Bija patiess prieks iepazīties, un esam jau savu darbu sarakstos ierakstījuši ciemošanos pie viņiem, lai dzīvē skatītu viņu darbus un radošo veikumu.

Maijā dzīvē pamazām piepildijās arī vēl viens sapnis. Lai Marikas Svīķes kultūrvieta būtu aizvien vairāk pasākumu un ne tikai mūsu organizētie. Lai vieta būtu dzīva un piepildīta ar mūziku, mākslu un dzeju, kā kārtīgai kultūrvietai pienākas.


Un 17. maijā notika pirmais koncertiņš, ko neorganizēja biedrība, bet gan Smiltenes Mūzikas skola. Paldies mūzikas skolas vadītājai Gunitai Grīnbergai, pasniedzējam Pēterim Vilkam un audzēkņiem, kas pieskandināja kultūrvietu un parku. Priekšnesumus baudīja gan sanākušie vecāki un radinieki, gan arī interesenti un cilvēki, kuri pastaigājās parkā. Vakars izdevās burvīgs. Ceram, ka tas nebūs pēdējais, un tā kļūs par jauku tradīciju.

Audzēkņiem dāvinājām kokteiļu krūzes sulīgai un krāsainai vasarai, bet skolas vadībai un pasniedzējam Marikas Svīķes dzejas grāmatu, kurā smelties iedvesmu un spēku jaunam darba cēlieniem. Lai Smiltenes mūzikas skolas kolektīvam koša vasara un radošs jaunais gads.


Un radošas un košas bija arī biedrības organizētās nodarbības maijā. Sākumā uzzinājām vēl nezināmas lietas par ķermeni un iegurni nodarbību ciklā “Sieviete vesela un laimīga”. Pēc tam paskatījāmies dziļāk sevī caur pasakām un simboliem Pasaku terapijā. Un maija beigās mācījāmies sadzirdēt un iepazīt sevi dabā - Meža terapijā. Paldies zinošajām pasniedzējām Zanei Vormai, Verai Adiņai un Ingai Dreimanei par dalīšanos ar zināšanām, un 46 nodarbību dalībniekiem par vēlmi saņemt šīs zināšanas. Bija jaudīgi, interesanti un noderīgi.

Protams, tas ir tikai nedaudz no tā, ko darījām maijā. Vēl turpinās gatavošanās starptautiskajam ESC projektam, darbs pie Marikas dienas koncerta, atskaišu rakstīšana par jau pabeigtajiem projektiem un tūkstotis citi sīki darbiņi, lai vasara būtu tikpat izzinoša un koša.

Noteikti ieplānojiet savos kalendāros Marikas dienas koncertu 21. jūlijā un gaidiet jaunumus jūnijā.


Lai koši!

Tava biedrība “Smiltenei un Latvijai”