ceturtdiena, 2014. gada 10. aprīlis

Zaļā stunda Smiltenes bibliotēkā

Pirmdien, 14. aprīlī Smiltenes bibliotēkā notiks Zaļā stunda un pašaudzēto sēklu maiņa. Pasākuma programma:
17.00 Filmas „Kopienas spēks  - Kā Kuba pārvarēja nafras krīzi” prezentācija.
18.10 Jānis Puntulis „Pārtikas suverenitātes problemātika Pasaulē un Latvijā.”
18. 20 Kaspars Stūrmanis „Tiešās pirkšanas kustība Latvijā un Smiltenē”
18. 30 Jānis Puntulis „Permakultūsas (ilgtspējīgas saimniekošanas) iespējas pašpietiekama dzīvesveida nodrošināšanā”.
18. 40 Līga Krūmiņa- Krīgere un Tomass Krīgers „Biedrības Smiltenei un Latvijai Vides Izglītības centra „Zaļās Mājas” darbība un raķeškrāsns būvniecības eksperiments Smiltenes pagasta Lejas Varicēnos”.
18. 50 Jānis Puntulis „Kultūraugu daudzveidības problemātika Pasaulē un Latvijā, pašaudzēto sēklu kolekciju veidošana.”
Pēc prezentācijām paredzēta bioloģisko produktu degustācija un pašaudzēto sēklu, stādu, sīpolu un bumbuļaugu maiņa. Neformālā gaisotnē būs iespēja uzdot lektoriem jautājumus par tiešo pirkšanu, alternatīvajām dārzkopības metodēm un zaļajām tehnoloģijām.

Par zaļo dzīvesveidu sabiedrības apziņā joprojām valda daudzi iesīkstējuši stereotipi. „Zaļie grib atgriezties akmens laikmetā”, „Zaļie neko negrib ļaut darīt, viņi kavē attīstību”, „Lai dzīvotu zaļi, sevi ļoti jāierobežo”. Šo maldīgo stereotipu iespaidā bieži netiek pamanītas iespējas, ko šis dzīvesveids piedāvā. Patiesībā, lai dzīvotu komfortabli, nekaitējot apkārtējai videi ir tikai nedaudz jāpiedomā pie saviem sadzīves paradumiem, toties šis dzīvesveids piedāvā iespēju daudzās sadzīves jomās uzlabot savu dzīves kvalitāti, veidot no naudas sistēmas daudz neatkarīgāku dzīvi.
Arī Smiltenes novadā ir radušies aizmetņi zaļajai kustībai. Bioloģisko produktu tiešās pirkšanas grupa, kas darbojās jau vairāk kā mēnesi dod iespēju smilteniešiem par pieņemamām cenām ērti iegādāties bioloģiski audzētus produktus un nodrošina Smiltenes un apkārtējo novadu bioloģiskajiem zemniekiem noieta tirgu. Lejas Varicēnos, kā arī Jāņa Puntuļa un Kristapa Strazdiņa saimniecībās veiktie permakultūras (alternatīvās dārzkopības) eksperimenti pierāda, ka ir iespējams sev izaudzēt lielāko daļu nepieciešamās pārtikas nekļūstot par dārza vergu. Savukārt Lejas Varicēnos uzbūvētā raķeškrāsns energoefektivitāte un lietderības koeficients ir pārsteidzošs. Ar mazu malkas klēpīti uz ilgu laiku var piesildīt vairākas lielas telpas. Tiek domāts arī par kultūrvēsturisko vērtību iemūžināšanu fotogrāfijās un seno kultūraugu saglabāšanu nākamajām paaudzēm, savācot tos vienotā kolekcijā un veidojot Smiltenes novada gēnu banku un seno mājvietu fotogrāfiju kolekciju.
Par visām šīm darbības jomām būs iespēja uzzināt pirmdienas pasākumā. Arī tikšanas ievadā paredzētajā filmā aplūkotas daudzas globālas problēmas un veiksmīgi šo problēmu risinājumi, kas var būt noderīgi arī Latvijā, īpaši pēdējo Ukrainas notikumu kontekstā. Pasākumu rīko biedrība „Mēs Savam Novadam”, kā arī biedrība „Smiltenei un Latvijai.” Laipni gaidīti visi interesenti!
Tiksimies Zaļajā stundā! Pasākuma organizatori.