ceturtdiena, 2014. gada 10. aprīlis

Zaļā stunda Smiltenes bibliotēkā

Pirmdien, 14. aprīlī Smiltenes bibliotēkā notiks Zaļā stunda un pašaudzēto sēklu maiņa. Pasākuma programma:
17.00 Filmas „Kopienas spēks  - Kā Kuba pārvarēja nafras krīzi” prezentācija.
18.10 Jānis Puntulis „Pārtikas suverenitātes problemātika Pasaulē un Latvijā.”
18. 20 Kaspars Stūrmanis „Tiešās pirkšanas kustība Latvijā un Smiltenē”
18. 30 Jānis Puntulis „Permakultūsas (ilgtspējīgas saimniekošanas) iespējas pašpietiekama dzīvesveida nodrošināšanā”.
18. 40 Līga Krūmiņa- Krīgere un Tomass Krīgers „Biedrības Smiltenei un Latvijai Vides Izglītības centra „Zaļās Mājas” darbība un raķeškrāsns būvniecības eksperiments Smiltenes pagasta Lejas Varicēnos”.
18. 50 Jānis Puntulis „Kultūraugu daudzveidības problemātika Pasaulē un Latvijā, pašaudzēto sēklu kolekciju veidošana.”
Pēc prezentācijām paredzēta bioloģisko produktu degustācija un pašaudzēto sēklu, stādu, sīpolu un bumbuļaugu maiņa. Neformālā gaisotnē būs iespēja uzdot lektoriem jautājumus par tiešo pirkšanu, alternatīvajām dārzkopības metodēm un zaļajām tehnoloģijām.

Par zaļo dzīvesveidu sabiedrības apziņā joprojām valda daudzi iesīkstējuši stereotipi. „Zaļie grib atgriezties akmens laikmetā”, „Zaļie neko negrib ļaut darīt, viņi kavē attīstību”, „Lai dzīvotu zaļi, sevi ļoti jāierobežo”. Šo maldīgo stereotipu iespaidā bieži netiek pamanītas iespējas, ko šis dzīvesveids piedāvā. Patiesībā, lai dzīvotu komfortabli, nekaitējot apkārtējai videi ir tikai nedaudz jāpiedomā pie saviem sadzīves paradumiem, toties šis dzīvesveids piedāvā iespēju daudzās sadzīves jomās uzlabot savu dzīves kvalitāti, veidot no naudas sistēmas daudz neatkarīgāku dzīvi.
Arī Smiltenes novadā ir radušies aizmetņi zaļajai kustībai. Bioloģisko produktu tiešās pirkšanas grupa, kas darbojās jau vairāk kā mēnesi dod iespēju smilteniešiem par pieņemamām cenām ērti iegādāties bioloģiski audzētus produktus un nodrošina Smiltenes un apkārtējo novadu bioloģiskajiem zemniekiem noieta tirgu. Lejas Varicēnos, kā arī Jāņa Puntuļa un Kristapa Strazdiņa saimniecībās veiktie permakultūras (alternatīvās dārzkopības) eksperimenti pierāda, ka ir iespējams sev izaudzēt lielāko daļu nepieciešamās pārtikas nekļūstot par dārza vergu. Savukārt Lejas Varicēnos uzbūvētā raķeškrāsns energoefektivitāte un lietderības koeficients ir pārsteidzošs. Ar mazu malkas klēpīti uz ilgu laiku var piesildīt vairākas lielas telpas. Tiek domāts arī par kultūrvēsturisko vērtību iemūžināšanu fotogrāfijās un seno kultūraugu saglabāšanu nākamajām paaudzēm, savācot tos vienotā kolekcijā un veidojot Smiltenes novada gēnu banku un seno mājvietu fotogrāfiju kolekciju.
Par visām šīm darbības jomām būs iespēja uzzināt pirmdienas pasākumā. Arī tikšanas ievadā paredzētajā filmā aplūkotas daudzas globālas problēmas un veiksmīgi šo problēmu risinājumi, kas var būt noderīgi arī Latvijā, īpaši pēdējo Ukrainas notikumu kontekstā. Pasākumu rīko biedrība „Mēs Savam Novadam”, kā arī biedrība „Smiltenei un Latvijai.” Laipni gaidīti visi interesenti!
Tiksimies Zaļajā stundā! Pasākuma organizatori.

otrdiena, 2014. gada 8. aprīlis

Smiltenes novada bērniem iespēja apgūt 75 galda un attīstošās spēles


Tuvākajā laikā Smiltenes novada  bērni pilsētas un pagastu bibliotēkās  varēs izmēģināt spēkus un roku veiklību, rosināt  domāšanu un iztēli, apgūstot galda un attīstošās spēles, kuras iegādātas projektā „ "Augsim gudri!”– galda un attīstošās spēles Smiltenes novada bērniem", kuru īsteno biedrība "Smiltenei un Latvijai".


 Projekts ir nozīmīgs tādēļ, ka liela daļa novada iedzīvotāji nevar iegādāties galda un attīstošas spēles saviem bērniem. Tās ir ļoti laba iespēja brīvā laika pavadīšanai un bērnu garīgai un fiziskai attīstībai.
Projekta mērķauditorija ir bērni, viņu vecāki un vecvecāki vecumā no 3 – 100 gadiem.  Smiltenes pilsētas un visu Smiltenes novada pagastu  bibliotēkas saņems 75 nosaukuma spēlēs, pavisam 444.
Projektā iegādātas spēles ir vērtīgs papildinājums bibliotēkās, laba alternatīva bērnu brīvā laika pavadīšanai pie datoriem. 
6000  eiro vērtais projekts kļuvis iespējams ar Eiropas Savienības Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai (ELFLA) palīdzību, kuru Smiltenes novadā īsteno biedrība "Abulas lauku partnerība".
 Projekta īstenotāji cer, ka iegādātās galda un attīstošās spēles radīs jaunas izklaides un komunikācijas iespējas visiem interesentiem.