otrdiena, 2023. gada 16. maijs

Marta un aprīļa aktualitātes biedrībā "Smiltenei un Latvijai"

 


Martā un aprīlī biedrībā gan pabeidzām lielus darbus, gan turpinājām iesāktus, gan uzsākām kaut ko pilnīgi jaunu.


Marta sākumā tika rīkota biedru kopsapulce, lai atskatītos paveiktajā un apstiprinātu biedrības gada pārskatu. Noslēdzies darba cēliens ir pelnījis svinības. Tā kā tas bija nejaukais vīrusu laiks, tad katrs savā mājā ietināmies ērtāk segās ar  kūku un tēju un ar lepnumu skatījāmies prezentāciju. Pāršķirstot 21. lapaspusi garo Gada pārskatu un aplūkojot tā pielikumus, varējām uzsist sev uz pleca un būt lepni. Uzsākti un realizēti vairāki lieli projekti un vēl tikpat daudzi procesā. Iesaistījušies jauni biedri, AIF projekta ietvaros esam veikuši izpēti un izveidojuši ziedojumu piesaistes un komunikācijas stratēģijas. Tagad tikai galvenais vienam otru atbalstīt, lai neizdegtu un turpināt labi iesākto.

Martā piedalījāmies arī Abulas lauku partnerības rīkotajā pasākumā “ LIDER tavā pagalmā”


Kalnamuižā. Pasākums tika rīkots, lai saprastu kādas ir Smiltenes pagasta teritorijas prioritārās vajadzības, ko iedzīvotāji var paveikt paši un ko var paveikt piesaistot fondu finansējumu. Prieks, ka pasākums bija plaši apmeklēts un ieradušies bija arī jauniešu pārstāvji. Tika runāts kā piesaistīt Kalnsmuižai tūristus, uzlabot jauniešu dzīves vidi, kā rosināt iedzīvotājus būt aktīvākiem, kā arī par to ko viņi gribētu redzēt vecajā dārzniecības teritorijā.  Kā mēs kā  sabiedrība varam iesaistīties un atbalstīt pašvaldību šīs degradētās teritorijas sakopšanā.  Tikšanās beidzās ar divām milzīgam lapām, kas pierakstītas ar idejām un vajadzībām, kas noderēs gan Abulas lauku partnerības stratēģijas izstrādei,  gan mums pašiem, iedzīvotājiem, kā atgādinājums par to, ko varam paveikt paši un, kur būt atbalsts pašvaldībai, lai uzlabotu savu apkārtni.


Aprīlī notika darbs pie Amatniecības nometnes plānošanas šajā vasarā “Lejas Varicēnos”. Kurā visi tie, kuri  vēlēsies seno tērpu sastāvdaļas, kas 9. – 11.gs. tika valkātas Latvijas teritorijā, varēs izgatavot tās pašu rokām meistaru pavadībā. Noklausīties semināru  “Latgaļu arheoloģiskais tērps”, kā arī pagatavot savu arheoloģisko kreklu, darināt rotas, izgatavot celu jostus un ādas apavus. Šādas nometnes plānošana aizņem diezgan daudz laika – dienas kārtība, saziņa ar meistariem, tehniskais atbalsts, anketas, dalībnieku reģistrācija, publicitāte utt. Tādēļ sakām paldies folkloras kopas “Rudzupuķe” dalībniekiem, kas ziedoja vienu dienu sava brīvā laika un nāca mums talkā. Paldies arī Smiltenes novada pašvaldības sabiedrisko attiecību nodaļai par vizualizāciju. 


Tikmēr mūsu biedrības pārstāve Līga turpināja izzināt brīvības un līdzdarbošanās iespējas Demokrātijas akadēmijā. Šoreiz tikšanās notika Cesvainē. Dalībnieki veica dažādu līdzdalības veidu kartēšanu Alūksnes , Madonas, Smiltenes un Valmieras novados.

Nodarbības noslēgumā iedvesmai noskatoties  arī filmu «Citu dzīve», kas ieguvusi apbalvojumus dažādos pasaules kinofestivālos, tai skaitā Oskara balvu, rosinot pārdomas par demokrātijas varu un nebaidīšanos stāvēt pretī sistēmai.

 Demokrātijas akadēmijā piedalās pārstāvji no vairāk nekā 200 valsts, pašvaldību, nevalstisko organizāciju institūcijām, kā arī aktīvie iedzīvotāji un vietējie līderi no visiem Latvijas reģioniem un prieks, ka arī mūsu organizācija tajā iesaistās daloties ar idejām un iegūstot jaunas prasmes.


Aprīlis iezīmējās arī kā praktisko darbu mēnesis. Lielajā talkā mūsu biedri atsaucās Smiltenes pagasta pārvaldes aicinājumam un talkoja vecajā dārzniecības teritorijā Kalnamuižā. Darbi gāja no rokas un nobeigumā, ēdot silto zupu, katram bija arī siltums sirdī par kopīgi paveikto.


Šīs kultūrvēsturiskās teritorijas nākotne mums kā biedrībai ir svarīga. Apzināmies, ka ilgu laiku par to


neviens nav rūpējies un pašvaldības rokās, tā nonākusi jau krietni degradēta, tādēļ priecājamies, ka maziem solīšiem varam atbalstīt pašvaldību tas sakošanas darbos. Cerams, ka pašvaldībai izdosies atrast finanšu avotu tālākiem darbiem, un tas būs tikai pirmais solis ceļā uz šīs vietas atdzimšanu.

Pirmais solis uz būvniecības uzsākšanu aprīlī tika veikts arī Marikas Svīķes kultūrvietā Vecajā parkā. Kurā tikās pārstāvji no mūsu biedrības, Smiltenes novada pašvaldības un būvuzņēmējs SIA “Ceļinieks 2000” , lai dabā aptuveni vizualizētu projekta robežas un apspriestu tā gaitu.


Mums kā biedrībai, šis iespraustais koks ir kā alpīnistam karoga mietiņš  Everesta virsotnē. Uzklausot sabiedrības iniciatīvu par šādas vietas nepieciešamību un uzsākot ziedojumu vākšanas kampaņu, domājām, ka līdz būvniecības uzsākšanai paies gadi. Taču maziem solīšiem un kopā ar sabiedrību esam nonākuši pie mērķa ātrāk. Ar ziedojumu vākšanas koncertu palīdzību, ar  individuālo ziedotāju atbalstu, ar daudzām

stundām darba, rakstot projektu Lauku atbalsta dienestam, esam apsteiguši visus izsapņotos termiņus. Skatoties uz necilo, iesprausto kociņu parkā, mums biedrībā ir virsotņu prieks. Protams, nekas jau nebeidzas! Nerimstoši notiek saziņas starp iesaistītajām pusēm un būvdarbu plānošana, mākslinieki un biedrība organizē vasaras koncertu un vietas atklāšanu, jāraksta dokumenti un atskaites, taču šajā brīdī gan būvniecības procesā iesaistītie, gan ziedotāji var svinēt mazu uzvaru un jau skaidrāk saskatīt topošas Marikas Svīķes kultūrvietas aprises.


Jau tagad skaidri zinām un gribam izstāstīt arī Jums, ka 22.jūlijā būs atklāšanas pasākums ar sirsnīgu un skaistu koncertu, kuru aicinām jau laicīgi ierakstīt savos plānotajos. Jo tik liela darba rezultāts noteikti jānosvin kopā.

Uz tikšanos!

Tava “Smiltenei un Latvijai “