otrdiena, 2024. gada 10. decembris

Ukrainas bērni caur svētkiem, tradīcijām un kopā būšanu iepazīst latviešu valodu, Latviju un Smiltenes novadu

 


Biedrības “Smiltenei un Latvijai” organizētais projekts “Neformālās izglītības pasākumi, t.sk. latviešu valodas apguve, Ukrainas bērniem un jauniešiem” ir apliecinājis, ka kopīgiem spēkiem iespējams palīdzēt tiem, kuriem nepieciešams atbalsts. Projekts, kuru vadīja skolotājas Elita Tilčika un Ārija Veitmane, nodrošināja Ukrainas skolēniem iespēju apgūt latviešu valodu, iepazīt Latvijas kultūru un veiksmīgāk iekļauties vietējā sabiedrībā.

Vairākus mēnešus šajā projektā tikās 10 Ukrainas bērni un jaunieši vecumā no 9 līdz 15 gadiem, kuri kara dēļ bija spiesti pamest savu dzimteni un pašlaik dzīvo Smiltenes novadā. Katras nodarbības tematika tika pielāgota tam, lai veicinātu latviešu valodas apguvi un ukraiņu bērnu un jauniešu iekļaušanos latviskā vidē.

Mēs vēlējāmies radīt bērniem drošu un pozitīvu vidi, kurā viņi ne tikai apgūtu valodu, bet arī sajustos pieņemti un atbalstīti. Viņi mācījās veidot vienkāršus teikumus, jautājumus un atbildes, iesaistījās dialogos, valodas apguvi veicinošās spēlēs un rotaļās. Skolēniem bija iespēja izmantot savas latviešu valodas zināšanas un uzlabot runāšanas prasmes, komunicējot neformālā vidē, piemēram, bibliotēkā, lietišķās mākslas studijā, veidojot iestudējumu, piedaloties danču vakarā, iesaistoties svētku aktivitātēs, iepazīstot pilsētu un vienkārši sarunājoties pie tējas tases,” stāsta skolotājas.

Programmas saturs tika pielāgots dalībnieku vajadzībām un ietvēra dažādas tēmas, piemēram, “Daba


mums apkārt”, “Dziesmas, kas saviļņo”, “Teātris un māksla” un “Latviešu tradīcijas”. Bērni un jaunieši ar prieku piedalījās valodas spēlēs, veidoja dialogus, iesaistījās teātra izrādēs un danču vakaros, kā arī piedalījās svētku aktivitātēs un ekskursijās pa Smilteni.

“Uzsākot šo programmu, bija jāņem vērā atšķirīgais skolēnu vecums un valodas prasmes līmenis. Diezgan brīvi latviski runā jaunāko klašu skolēni, kuri Latvijā mācās jau no 2022. gada. Viņi ir sadraudzējušies ar saviem vienaudžiem skolā, iesaistās ārpusskolas nodarbībās un labi jūtas latviskā vidē. Grūtāk iekļauties ir pusaudžiem – traucē gan valodas barjera, gan nedrošība, gan lielā mācību slodze, jo gandrīz visi turpina arī attālinātas mācības Ukrainas skolās. Viņiem ir ļoti svarīgi saglabāt ciešu saikni ar dzimteni, jo visi gaida un cer, ka varēs tur atgriezties. Vislielākās grūtības latviešu valodas apguvē izjūt bērns, kurš pagaidām mācās attālināti tikai ukraiņu skolā un dzīvo laukos, līdz ar to viņam ir ierobežotas iespējas iesaistīties dažādās aktivitātēs. Tādēļ prieks, ka caur šo kopā būšanu viņi varēja tikties, atbalstīt un motivēt viens otru, sadraudzēties un iepazīt jauno. Pirms nodarbībām visi vienmēr pulcējāmies, lai kopīgi padzertu tēju un radītu vidi, kas veicinātu savstarpējo uzticēšanos un pozitīvu saskarsmi. Sarunas pie tējas tases kļuva par rituālu, kas palīdzēja bērniem justies brīvāk un drošāk. Nodarbībās centāmies arī laiku pa laikam piesaistīt latviešu bērnus un jauniešus, lai paplašinātu sociālos kontaktus un dotu iespēju runāt latviski par aktuālām tēmām ar vienaudžiem.

Novērojām, ka ukraiņu bērni ir ieinteresēti darboties, viņiem ir svarīgi iepazīt vietējos cilvēkus, latviešu kultūru, tradīcijas un vēsturi. Viņu attieksme pret Latviju un latvisko ir cieņpilna. Bērni izteicās, ka ir iemīlējuši Smilteni un ieguvuši draugus,” stāsta projekta vadītājas.

Šajā laikā ukraiņu bērni un jaunieši ne tikai uzlaboja latviešu valodas prasmes, bet arī kļuva


pārliecinātāki par savām spējām. Viņi pateicās savām skolotājām Elitai Tilčikai un Ārijai Veitmanei par kopā būšanu, sirsnību, iejūtību, atbalstu un radošo pieeju, kas palīdzēja vieglāk pārvarēt valodas un kultūras barjeras un sajusties piederīgiem un gaidītiem.

 

Biedrība “Smiltenei un Latvijai” novērtē visu iesaistīto pušu veiksmīgo sadarbību un ieguldīto darbu, kopā veidojot saliedētu sabiedrību, kurā ikviens var justies pieņemts un saprasts.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Projektu “Neformālās izglītības pasākumi, t.sk. latviešu valodas apguve, Ukrainas bērniem un jauniešiem” organizē biedrība “Smiltenei un Latvijai” sadarbībā ar Smiltenes novada pašvaldības Izglītības pārvaldi. Finansē Valsts izglītības satura centrs. Projekta izmaksas – 2898,00 EUR.